Łąka w Reptach Śląskich zakwitnie na wiosnę. Wolontariusze zaczną pracę już w przyszłym tygodniu

W naszym mieście już niedługo pojawi się kolejna łąka. Metropolia rozpoczyna szkolenia dla organizacji i lokalnych aktywistów.

Tarnowskie Góry, Repty Śląskie, łąka kwietna

Kwitnące Repty Śląskie

W lipcu pisaliśmy o projekcie GZM, do którego zakwalifikowano także Tarnowskie Góry. W ramach akcji w 11 miastach powstaną ekologiczne łąki. Łącznie obsianych zostanie ponad 32 tysiące metrów kwadratowych.

– W ramach programu Metropolitalne Łąki Kwietne wysiewamy wyłącznie mieszanki nasion wieloletnich z niewielkim udziałem gatunków jednorocznych- mówi Maciej Podyma, prezes spółki Państwo Łąka, która realizuje projekt.
– Z tego względu na efekty wizualne takiej łąki trzeba cierpliwie poczekać, gdyż w pełni rozwinięte będą dopiero w drugim roku po ich założeniu. Nasionka roślin łąkowych w pierwszym roku całą energię „inwestują” w ukorzenienie się, przez co dopiero w drugim roku ukazują się naszym oczom w całej okazałości- tłumaczy.
Tarnowskie Góry, łąki kwietne
Metropolia GZM

Oprócz pomocy w wykonaniu łąk organizatorzy akcji przeszkolą także wolontariuszy, którzy będą opiekować się nowymi terenami zielonymi. Uczestnicy warsztatów nauczą się, jak przygotować ziemię, prawidłowo wysiać nasiona i pielęgnować rośliny.

Łąki pojawią się w dwóch miastach naszego powiatu. Zajęcia odbędą się 25 października. W Tarnowskich Górach wezmą w nich udział druhowie z Ochotniczej Straż Pożarnej, natomiast w Radzionkowie - przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Zielone Tarnowskie Góry. W mieście pojawi się ponad 300 nowych drzew!

Dlaczego warto?

Łąki kwietne coraz częściej stają ważnym dla mieszkańców elementem przestrzeni miejskiej. Pojawiają się zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych aglomeracjach. Jakie korzyści płyną ze wspomnianego rozwiązania?

- Mają one dużą zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje im się udział w neutralizowaniu negatywnych skutków zmian klimatycznych - tłumaczy Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska GZM.
- Łąki kwietne zdecydowanie zmieniają oblicza miast, stają się przyjazną środowisku naturalnemu alternatywą dla nudnych trawników, ponadto są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Dlatego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przystąpiła do promowania takiej formy zagospodarowania terenów zielonych i wdrożyła program, który w znacznych sposób przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców - dodaje.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon