header newses

Lifestyle

Konferencja ekologiczna w Kaletach. Kto może wziąć w niej udział?

Kalety Pasieka Ekologiczna

Gmina Kalety zorganizuje wiosenne spotkanie dotyczące środowiska naturalnego. Tematem głównym będzie ochrona pszczół. 

Kalety wielokrotnie podkreślały swoje zaangażowanie w tworzenie akcji proekologicznych. Warto wspomnieć chociażby o trwającym konkursie na projekt ogrodu deszczowego na osiedlu przy ul. 1 Maja. Władze miasta zapowiadają kolejne przedsięwzięcie mające na celu promocję troski o przyrodę.

Konferencja ekologiczna 

Wiosną na terenie kaletańskiej pasieki edukacyjnej odbędzie się konferencja poświęcona kwestii ochrony pszczół. Jej adresatami staną się seniorzy. Natomiast wszyscy mieszkańcy mogą skorzystać z materiałów informacyjnych oraz nagrań, jakie pojawią się na stronie internetowej i facebookowym profilu miasta. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie będzie mieć miejsce w plenerze z zachowaniem środków bezpieczeństwa. 

- Główną potrzebą realizacji projektu jest problem stale spadającej liczby owadów zapylających, co ostatecznie nie pozostaje bez znaczenia dla samego człowieka. Uważa się, że to przede wszystkim brak pożywienia jest jedną z głównych przyczyn wymierania tych pożytecznych owadów - opowiadają pomysłodawcy.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się między innymi jak uprawiać ogród, aby stał się on przestrzenią bezpieczną i przyjazną dla pszczół. Konferencję pomogą przygotować także sami mieszkańcy - członkowie Polskiego Związku Pszczelarstwa. Przedsięwzięcie wsparł finansowo Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Gmina otrzymała od niego 4 700 złotych

Kalety Ekologia

Sprzątamy Zieloną 

Nie znamy jeszcze dokładnej daty konferencji, wiemy za to, kiedy odbędzie się inna akcja społeczna na terenie Zielonej. 20 marca Urząd Miasta zaprasza na tradycyjne sprzątanie terenu przy zalewie. 

Pierwszy taki czyn zainicjowany został w 2011 roku przez burmistrza Miasta Kalety Klaudiusza Kandzię. Przez te wszystkie lata wspierali nas w tej akcji członkowie koła wędkarskiego PZW Kalety z prezesem Robertem Kudrem na czele, radni Rady Miejskiej w Kaletach, społecznicy oraz mieszkańcy Zielonej - opowiadają koordynatorzy przedsięwzięcia. 

Zbiórka rozpocznie się 20 marca (sobota) o godzinie 8:00. Zainteresowani spotkają się przy wiacie, tak zwanym "grzybku", pomiędzy górnym i dolnym zbiornikiem wodnym. Warto zaopatrzyć się w grabki, łopaty, miotły, taczki, worki na śmieci, a także butelkę z wodą i oczywiście maseczkę.

O zielonych, leśnych terenach Kalet warto pamiętać zwłaszcza teraz, gdy powoli zaczyna się sezon rowerowy. W 2020 roku miasto uzyskało tytuł Gminy Przyjaznej Rowerzystom. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę liczbę inwestycji turystycznych miasta. Więcej informacji na temat kaletańskiej infrastruktury dla jednośladów znaleźć można TUTAJ.

fot. UM Kalety

Search