Lubisz historię i masz trochę wolnego czasu? Stowarzyszenie Gliwicka 66 szuka wolontariuszy

Grupa opiekująca się pamiątkami po żydowskim dziedzictwie w Tarnowskich Górach zaprasza do swojego grona nowe osoby. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie informacyjne.

Urszula Gołkowska
Cmentarz żydowski tarnowskie góry

Gliwicka 66 poszukuje wolontariuszy

Stowarzyszenie założone w naszym mieście, by podtrzymywać pamięć o mieszkającej tu kiedyś wspólnocie żydowskiej, zaprasza do zaangażowania nowych kandydatów.

- Chciał(a)byś sprawdzić się w roli przewodnika? Interesuje Cię lokalna historia lub kultura żydowska? Masz trochę wolnego czasu i zapał do działania? Przyjdź na spotkanie organizacyjne i dowiedz się, jak możesz nam pomóc w organizacji letnich oprowadzań po cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach w ramach tegorocznego projektu "Środy na Gliwickiej" - zachęcają członkowie stowarzyszenia.

Środy na Gliwickiej to cykl spacerów z przewodnikiem po starym cmentarzu żydowskim. Wydarzenia odbywają się już od dłuższego czasu w sezonie letnim i cieszą niemałą popularnością. Spotkanie organizacyjne dla osób chcących wcielić się w rolę przewodnika odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 22 maja. Zaplanowane jest na godzinę 17:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach (ul. Piłsudskiego 1, tylne wejście, sala nr 10).

- Osoby, które zdecydują się na współpracę, zostaną zaproszone do udziału w szkoleniu, składającym się z części teoretycznej (30.05.2023, 17:00-18:30, II LO) i praktycznej (4.06.2023, 10:00-11:30, cmentarz żydowski). Osoby niepełnoletnie będziemy prosić o dostarczenie formularza wypełnionego przez rodziców lub opiekunów - informują organizatorzy przedsięwzięcia.

Środy na Gliwickiej to tylko jedna z akcji zainicjowanych przez tarnogórskie stowarzyszenie. Jesienią w dawnym domu przedpogrzebowym organizowane jest wydarzenie Kultura w Taharze. Wolontariusze przy pomocy lokalnej społeczności również porządkują cmentarz. Udało im się także opracować wirtualny model synagogi zniszczonej w XX wieku oraz nakręcić film o żydowskich pamiątkach w architekturze Tarnowskich Gór.

Tarnowskie Góry, stary cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

Śladami tarnogórskich Żydów. Członkowie Stowarzyszenia Gliwicka 66 jako przewodnicy

Autor: Urszula Gołkowska

25/10/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon