Śladami tarnogórskich Żydów. Członkowie Stowarzyszenia Gliwicka 66 jako przewodnicy

Działająca w naszym mieście organizacja stworzyła film przedstawiający mniej znane wątki historii Tarnowskich Gór. Opowiada on nie tylko o starym cmentarzu czy synagodze.

"W tym mieście mieszkali kiedyś Żydzi"

Z pewnością spora część mieszkańców wie, gdzie znajdowało się kiedyś żydowskie miejsce modlitwy. Niektórzy odwiedzili może nawet dawny cmentarz gminy żydowskiej. Wciąż istnieją jednak domy i kamienice, które również były z nią związane, a dziś mało kto zna ich historie.

O prawie już zapominanej przeszłości tych obiektów opowiedzieli członkowie Stowarzyszenia Gliwicka 66. W role przewodników wcielili się: Dariusz Walerjański, Małgorzata Bystrzanowska, Anna Gołkowska-Dymarczyk, Marek Panuś, Krzysztof Stręcioch i Maciej Bystrzanowski.

Finansowo projekt wsparło Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Twórcy nagrania zapraszają widzów do wypełnienia krótkiej ankiety.

- Zebrane odpowiedzi pozwolą nam lepiej planować kolejne działania. Dziękujemy za poświęcony czas! - zapewniają.

Gliwicka 66 w Tarnowskich Górach

Stowarzyszenie opiekuje się pozostałościami po dawnej gminie żydowskiej w naszym mieście oraz chroni przed zapomnieniem pamięć o niej. W tym roku każdy zainteresowany mógł wziąć udział w organizowanym przez wolontariuszy zwiedzaniu cmentarza czy przyjść na koncert Kultura w Taharze.

We wrześniu organizacja otrzymała dotację w wysokości 5 tysięcy złotych w ramach "FIO Śląskie Lokalnie 2021-2023". Środki zostaną przeznaczone na realizację projektu "Opracowanie wizualizacji 3D nieistniejącej synagogi w Tarnowskich Górach".

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon