Marszałkowski Budżet Obywatelski. Możemy zagłosować na projekty z Tarnowskich Gór!

W naszym mieście mogą pojawić się bezpłatne konsultacje w GCR "Repty", amfiteatr czy przejazdy wąskotorówką z żywą lekcją historii. Wystarczy tylko oddać głos w ramach MBO 2023.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie góry głosowanie marszałkowski budżet obywatelski

Tarnowskie Góry w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Trwa V edycja akcji. W jej ramach zainteresowani mogą sami zgłaszać projekty, które powalczą o dofinansowanie. Złożone propozycje są następnie weryfikowane. Ostatecznie trafiają one na listę, z której mieszkańcy wybierają w formie głosowania te najbardziej potrzebne. W tym roku do tego etapu przeszło łącznie 113 zadań. Znajdziemy wśród nich propozycje dotyczące powiatu tarnogórskiego. W tegorocznej edycji do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. Kwota ta została podzielna na pulę EKO (3,5 mln) oraz REGIO (1,5 mln).

Głosowanie w ramach V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego rozpoczęło się 19 sierpnia. Potrwa do 12 września. Wyniki poznamy w kolejnym miesiącu - do 11 października.

- Marszałkowski Budżet Obywatelski to realna szansa, by zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Cieszę się, że już po raz piąty możemy organizować go na szczeblu regionu - zachęca marszałek Jakub Chełstowski. - Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu i wskazania projektów, które dzięki tym środkom mają szansę zostać zrealizowane - stwierdza.

Na co oddać głos?

W tym roku zgłoszono cztery projekty dotyczące powiatu tarnogórskiego. Trzy z nich walczą o środki z puli REGIO, a jeden reprezentuje pulę EKO.

  • Amfiteatr w Parku Repeckim
Przedstawiona koncepcja zagospodarowania przestrzeni parkowej w Reptach stanowi uzupełnienie powstającej tężni solankowej. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu możliwa jest budowa amfiteatru, który wykorzystany zostanie dla celów rekreacyjnych oraz kulturalnych. Budowla pozwoli na zwiększenie ilości miejsc siedzących wokół powstającej tężni solankowej umożliwiający korzystanie z walorów zdrowotnych, jakie daje unoszący się w powietrzy aerozol bogaty w sole mineralne. Ponadto wokół całego kompleksu proponujemy budowę okręgu spacerowego przystosowanego do poruszania się osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich. Całość obiektu będzie oświetlona, zlokalizowane zostaną liczne miejsca siedzące oraz infrastruktura towarzysząca w postaci koszy na odpady, stojaki na rowery oraz stację naprawy rowerów.

szacunkowy koszt zadania: 1 000 000 zł

  • Potęga pary - jak parowóz zmienił świat
Przejazdy pociągami Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na trasie Bytom - Tarnowskie Góry połączone z lekcją żywej historii adresowane do dzieci i młodzieży z powiatów gliwickiego, tarnogórskiego, lublinieckiego oraz miast Bytom i Gliwice. Pociągi będzie prowadził Ryszard (zabytkowy parowóz typu "Ryś"). W ramach lekcji żywej historii opowiemy o znaczeniu silnika parowego dla rozwoju przemysłu górnośląskiego oraz o pracy kolejarzy, między innymi maszynisty, palacza i dyżurnego ruchu.

szacunkowy koszt zadania: 100 000 zł

  • "Od Juniora do Seniora" - komputerowe badanie stóp dla mieszkańców województwa śląskiego
Przedmiotem wniosku jest organizacja cyklu bezpłatnych konsultacji podologicznych przeprowadzanych przez fizjoterapeutów specjalizujących się w rehabilitacji stóp. Cykl konsultacyjny przeznaczony zostanie dla 600 mieszkańców województwa śląskiego w wieku od 5 do 99 lat. W ramach zadania przeprowadzona zostanie edukacja zdrowotna i promocja projektu obejmująca powstanie dedykowanej strony internetowej, publikacja artykułu prasowego i rozpowszechnienie ulotek zapraszających do skorzystania z badania ze wskazaniem miejsca jego przeprowadzenia na terenie Miasta Tarnowskie Góry. Do badań będzie wykorzystany specjalistyczny sprzęt medyczny.

szacunkowy koszt zadania: 96 430 zł

  • Wydanie książki o senator Józefie Bramowskiej bojowniczce o wolność Górnego Śląska z Miasteczka Śląskiego
Celem wydania książki jest uhonorowanie dokonań i walki o polskość Górnego Śląska Senator Józefy Bramowskiej. Powstanie książki o senator Bramowskiej ma za zadanie przede wszystkim w środowisku lokalnym rozpocząć dyskusje na temat postaw patriotycznych oraz ich ugruntowania. W ramach zadania będzie zweryfikowany i uzupełniony materiał archiwalny o senator Bramowskiej. Po wydaniu książki zorganizowane zostaną spotkania z mieszkańcami począwszy od dzieci, młodzieży, po osoby dorosłe, które zostaną zainteresowane dokonaniami senator w walce o polskość Górnego Śląska. Planuje się zorganizować co najmniej 5 spotkań na terenie pow. tarnogórskiego oraz woj. śląskiego (Bytom), a także informacje zamieszczone w mediach społecznościowych powinny przyczynić się do poznania senator wojowniczki o polskość Górnego Śląska.

szacunkowy koszt zadania: 69 500 zł

Jak głosować w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim?

Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec województwa śląskiego. Wystarczy wejść na stronę internetową MBO. Następnie wybieramy jeden projekt z puli EKO i jeden z dowolnej puli REGIO (nie musi to być region naszego zamieszkania). Później należy podać swoje dane do weryfikacji. Na nasz numer telefonu przyjdzie wiadomość z kodem potwierdzającym. Trzeba wpisać go w wyznaczone miejsce i zatwierdzić oddany głos.

W MBO można także wziąć udział stacjonarnie. Najbliższe punkty ze stoiskami znajdziemy w budynkach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2 lub ul. Korfantego 34).

Tężnia solankowa w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Tak będzie wyglądać tarnogórska tężnia solankowa. Powstanie w Reptach Śląskich

Autor: Urszula Gołkowska

19/04/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon