Metropolia GZM wesprze finansowo miasta pomagające uchodźcom z Ukrainy

Zgromadzenie GZM podjęło uchwałę, by przekazać wsparcie miejscowościom udzielającym pomocy obywatelom Ukrainy. Na co mogą liczyć samorządy Metropolii?

Metropolia GZM
GZM dla Ukrainy

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dla Ukrainy

10 mln zł wsparcia dla miast pomagającym uchodźcom - to deklaracja, jaką zaprezentowała 16 marca GZM. Zrzeszone gminy mogą wnioskować o wsparcie finansowe potrzebne na realizację wyzwań, jakie przyniosła z sobą nowa sytuacja.

– Pierwsze zapotrzebowanie jest przez nas zbierane do najbliższego piątku, aby na początku przyszłego tygodnia móc odpowiedzieć na pierwsze zgłoszenia. Pozwoli to na sprawną realizację najpilniejszych potrzeb – informował Michał Koj, zastępca dyrektora Departamentu Zarządu i Zgromadzenia.

Pomoc doraźna i długofalowa

Wsparcie można podzielić na dwie kategorie: fundusze przeznaczone na bieżącą pomoc osobom, które dopiero teraz wyjechały z Ukrainy oraz uchodźcom zaczynającym funkcjonowanie w codziennym życiu miast, gdzie się zatrzymali.

– Udzielone wsparcie ma za zadanie z jednej strony odpowiedzieć na podstawowe potrzeby osób, które – czasem dosłownie – uciekały w tym, w czym stały, ale z drugiej – pozwolić stanąć na nogi tym osobom, które już od kilku tygodni znajdują schronienie w naszych miastach i gminach – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Pierwsza część środków może zostać przez gminy wykorzystana na zapewnienie: podstawowych środków higieny, żywności, artykułów medycznych i opatrunkowych czy bielizny osobistej, łóżek polowych, pościeli jednorazowej i innych niezbędnych przedmiotów. Do tej grupy należy także pokrycie kosztów transportu do miejsca zakwaterowania.

W ramach drugiego zakresu wsparcia samorządy mogą otrzymać środki na zakup artykułów wyposażania domowego i kuchennego, artykułów szkolnych i biurowych dla obywateli Ukrainy. Fundusze pozwolą także na sfinansowanie kursów językowych, zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży, porad prawnych i tłumaczeniowych.

– To szczególnie ważne również dla nas, którzy tej pomocy udzielamy, żeby starczyło nam sił na długofalowe wsparcie. W tej chwili istotnym jest to, by na bieżąco dostosowywać mechanizmy pomocowe, aby nasza solidarność z mieszkańcami Ukrainy pomogła im również usamodzielnić się w nowej dla nich rzeczywistości. To pozwoli nam przetrwać razem ten dramatyczny czas i pozostać dla siebie życzliwymi sąsiadami – stwierdza Kazimierz Karolczak.

Łatwiejsze wnioskowanie o pomoc

Jak zapowiadają przedstawiciele GZM, ścieżka ubiegania się o finansowe wsparcie została uproszczona.

– Miasta i gminy bezpośrednio zgłaszają do nas swoje zapotrzebowanie w formularzu internetowym, do którego otrzymały dostęp osoby koordynujące działania pomocowe w danej gminie – tłumaczy Michał Koj.
Tarnowskie góry transport dla ukraińców

Może Cię zainteresować:

Województwo śląskie dla Ukraińców. Bezpłatne przejazdy pociągami i autobusami

Autor: Urszula Gołkowska

28/02/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon