Miasteczko Śląskie będzie współpracować z Uniwersytetem Śląskim? Są takie plany

Burmistrz Michał Skrzydło zapowiada podpisanie listu intencyjnego z Uniwersytetem Śląskim. Wszystko dzięki prehistorycznemu znalezisku w żyglińskim kamieniołomie.

UŚ & Miasteczko Śląskie

- Z warstw geologicznych, niczym z kart ksiąg, odczytujemy informacje o pradawnych środowiskach Naszej Ziemi i jej mieszkańcach. Taką księgą są właśnie żyglińskie kamieniołomy, które prezentują nam wgląd w życie na Ziemi sprzed niemal 250 milionów lat, gdy cały ten teren Europy pokryty był płytkim, ciepłym morzem, w którym niepodzielnie królowały prehistoryczne gady - stwierdzają przedstawiciele miasta.

Kilka lat temu w żyglińskim kamieniołomie odkryto szczątki prehistorycznego notozaura. Być może to on w przyszłości stanie się rozpoznawalnym symbolem Miasteczka Śląskiego.

23 stycznia gminę odwiedził dr Dawid Surmik, pracownik Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był on częścią zespołu badającego znalezione w kamieniołomie szczątki. Naukowiec spotkał się w zeszłym tygodniu z burmistrzem.

Z kolei wczoraj, 1 lutego, Michał Skrzydło wybrał się do siedziby Wydziału Nauk Przyrodniczych. Tym razem wiemy już więcej na temat potencjalnej współpracy ośrodka badawczego i samorządu.

- Miałem bardzo ciekawe spotkanie z Profesorem UŚ dr. hab. Jerzym Cabałą - geologiem i ekspertem w zakresie m.in. zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi, złóż rud cynku i ołowiu oraz historii górnictwa i hutnictwa rud metali oraz paleontologiem dr. Dawidem Surmikiem w sprawie współpracy dotyczącej promocji odkryć szczątków notozaurów z żyglińskich kamieniołomów - opowiada burmistrz.

Jak zapowiada, prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisany list intencyjny między uczelnią a Miasteczkiem Śląskim.

Notozaur miasteczko śląskie

Może Cię zainteresować:

Nowa ulica w Miasteczku Śląskim. Będzie nosić nazwę... notozaura

Autor: Urszula Gołkowska

15/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon