Miasteczko Śląskie ma pomnik przyrody. To klon Teodor - na cześć jednego z mieszkańców

Radni miejscy podjęli uchwałę o pomnikach przyrody. Jeden z nich otrzymał imię, które ma upamiętniać ważną dla lokalnej społeczności postać.

UM Miasteczko Śląskie
Miasteczko śląskie klon Teodor

Klon Teodor w Miasteczku Śląskim

Wczoraj, 6 lutego, odbyła się sesja Rady Miejskiej. Wśród omawianych projektów pojawiła się też uchwała dotycząca nazwania jednego z pomników przyrody. Znajduje się on przy ulicy Norwida na terenie cmentarza. Radni zgodzili się, by klon zwyczajny otrzymał imię Teodor. Dlaczego akurat tak będzie się nazywać?

Drzewo rośnie w pobliżu grobu ks. Teodora Christopha. Kapłan zapisał się w historii Miasteczka Śląskiego jako bardzo dobroczynna osoba. Nadanie jego imienia pomnikowi przyrody ma być uhonorowaniem proboszcza w przypadającą niebawem 130. rocznicę śmierci.

Ks. Teodor Christoph do Miasteczka przybył 10 lipca 1871 roku, by objąć tu swą pierwszą samodzielną parafię. Mieszkał tu do swojej śmierci, 10 lutego 1893 roku. Przeszedł do pamięci mieszkańców jako człowiek wielkiego serca zawsze pomagający ubogim. Opiekował się sierotami, utrzymywał i uczył ok. 200 chłopców, z których wielu potem zostało kapłanami. Potrafił zjednoczyć mieszkańców zróżnicowanych kulturowo i narodowo - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon