Miasteczko Śląskie włącza oświetlenie uliczne. Jasno będzie znów przez całą noc

Po tegorocznych oszczędnościach gmina z naszego powiatu powraca do poprzedniego systemu. W planie są jednak inwestycje związane z modernizacją oświetlenia ulicznego.

UM Miasteczko Śląskie
Miasteczko slaskie zdjecie

Miasteczko Śląskie włącza światło...

znów na całą noc. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku władze gminy postanowiły wprowadzić w życie nowe oszczędności. Od północy aż do 4:00 wyłączane było oświetlenie uliczne. Wiązało się to z drastyczną podwyżką cen.

- Zakup energii elektrycznej dla naszej Gminy od 2010 r. jest przeprowadzany cyklicznie w formie przetargu nieograniczonego. Cena zakupowa energii elektrycznej dla naszej Gminy obowiązująca do końca 2022 r. wynosiła 288,19 zł netto/MWh. W chwili obecnej cena rynkowa zakupu energii elektrycznej dla Gminy w 2023 r. zaoferowana przez przedsiębiorstwo energetyczne w przetargu nieograniczonym wyniosła 1 864,80 zł netto/MWh, to oznacza wzrost o prawie 650%! - podawał wtedy Urząd Miasta.

W 2023 roku cena energii elektrycznej została "zamrożona" i wyniosła dla samorządów 785,00 zł netto/MWh. Dla Miasteczka Śląskiego, w porównaniu do ceny z roku 2022, oznacza to wzrost o ponad 270%. Na czasowe wyłączenie lamp ulicznych zdecydowały się także inne gminy powiatu tarnogórskiego - Tworóg czy Ożarowice.

Wczoraj, 8 listopada, Urząd Miasta poinformował jednak, iż w tym sezonie jesienno-zimowym powraca całonocne oświetlenie. Jednocześnie, w planach jest modernizacja infrastruktury na bardziej energooszczędną. Oznacza to, iż w Miasteczku Śląskim może pojawić się oświetlenie ledowe. Samorząd wylicza, że dzięki tegorocznym oszczędnościom energetycznym w budżecie zostało 155 000 zł. Kwotę tę miasto przeznaczyło na remont obiektów sportowych HKS Odra Miasteczko Śląskie oraz LKS Żyglin.

- Wspomniane środki zostały wykorzystane m.in. na budowę nowego ogrodzenia boiska, zniwelowanie skarpy, przygotowanie wjazdu dla osób z niepełnosprawnościami i nową bramę w Żyglinie, a także modernizację dolnego boiska i poprawę jakości płyty głównej w Miasteczku Śląskim - stwierdzają urzędnicy. - Zmodernizowana infrastruktura będzie służyć naszym Mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszym, przez kolejne lata! - dodają.
Nowe autobusy w Miasteczku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Miasteczko Śląskie rezygnuje z usług ZTM. Co dalej z transportem publicznym w gminie?

Autor: Urszula Gołkowska

29/09/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon