Miasto planuje pomóc w remoncie kamienicy w centrum. Obiekt czeka renowacja

Radni zadecydują o przyznaniu dotacji dla prywatnego przedsiębiorstwa na przeprowadzenie prac budowlanych. Dzięki nim jeden obiekt w pobliżu rynku może przejść wizualną metamorfozę.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie Góry kamienica

Opolska 1 do remontu

Jutro, 31 sierpnia, odbędzie się LII sesja Rady Miejskiej. Podczas spotkania jej członkowie pochylą się między innymi nad projektem "w sprawie przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków". Uchwała przewiduje przyznanie dotacji dla z firmy P.P.H.U. "MAD-BUD". Przedsiębiorstwo mieści się przy ul. Opolskiej 1 i to właśnie ten budynek ma przejść remont.

10 sierpnia do burmistrza wpłynął wniosek o przyznanie dotacji do prac budowlanych przy zabytku nieruchomym – renowacji elewacji północno-zachodniej kamienicy. Komisja, która zajmowała się oceną dokumentu, zaproponowała przyznanie dofinansowania w wysokości 120 000 zł, czyli ok. 54,8% skosztorysowanych nakładów. Arkadiusz Czech podjął jednak decyzję o przyznaniu kwoty mniejszej - 72 000 zł.

Remont rzeczonej elewacji był zaplanowanym elementem inwestycji prowadzonej w latach 2019-2020 przez Gminę Tarnowskie Góry, polegającej na wyburzeniu zabudowań po byłych Zakładach Odzieżowych "Tarmilo", uporządkowaniu terenu i budowy parkingu. Po wyburzeniu budynku głównego Z.O. "Tarmilo" przy ul. Opolskiej 3 okazało się, że w przestrzeni dylatacyjnej zachowała się elewacja zabytkowej kamienicy pod nr 1. Elewacja była w złym stanie technicznym, lecz na tyle kompletna, by umożliwić jej rekonstrukcję. Odkrycie spowodowało uruchomienie procedur konserwatorskich, projektowych i uzyskanie odrębnego pozwolenia na budowę. Działania te oraz niezbędne koszty wziął na siebie właściciel kamienicy, który jest jednocześnie wnioskodawcą o przedmiotową dotację - czytamy w projekcie uchwały.

Wnioskodawca planuje zrealizować prace konserwatorsko-budowlane do końca 2022 roku. O tym, czy przedsiębiorstwo "MAD-BUD" otrzyma dotację, zadecydują jutro, 31 sierpnia, radni miejscy.

Tarnowskie Góry kościół św. Marcina

Może Cię zainteresować:

Miasto wesprze dotacją tarnogórski zabytek. Jakie prace konserwatorskie to umożliwi?

Autor: Urszula Gołkowska

29/06/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon