Michał Tomaszowski zdobył 8 medali podczas MŚ w pływaniu. Temperatura wody sięgała zera stopni

Michał Tomaszowski to 19-letni mieszkaniec Nowego Chechła, który podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Pływaniu Lodowym zdobył aż osiem medali. Młody sportowiec trenuje od ponad 13 lat i jak mówi najważniejsze w sporcie jest odpowiednie nastawienie - Jedną z trudniejszych rzeczy w tej dyscyplinie jest po prostu ludzka psychika - podkreśla.

W dniach od 11 do 15 stycznia 2023 roku we francuskiej miejscowości Samoens odbyły się Mistrzostwa Świata w Pływaniu Lodowym. W rywalizacji wziął udział Michał Tomaszowski, który na co dzień trenuje w klubie UKS Wodnik Siemianowice Śląskie pod okiem Leszka Małyszka. Sportowiec jest także studentem kierunku International Business na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Do tej pory mieszkaniec Nowego Chechła miał na swoim koncie starty w Mistrzostwach Polski i Śląska oraz udało mu się przepłynąć z Helu do Gdyni. Rok temu podjął decyzję, że wystartuje w najważniejszej imprezie w tej rywalizacji sportowej na świecie. Przygotowania trwały przez pół roku.

- Moje przygotowania do zawodów odbywały się w 3 miejscach: na basenie, crossficie oraz jeziorze. Na basenie w ciągu tygodnia bywałem 8 razy po 1,5 do 2 godzin, na crosficie 2 razy po 1,5 godziny, a na jeziorze 2-3 razy w tygodniu przepływając kilkaset metrów, aby zaadaptować się do temperatury wody - tłumaczy Michał Tomaszowski.

Czasami temperatura sięga zera stopni

Lodowe pływanie to nie rywalizacja dla każdego. Zawodnicy oprócz doskonałych umiejętności pływania muszą odznaczać się silną psychika, woda w której ścigają się pływacy ma temperaturę poniżej pięciu stopni Celsjusza.

- Przygotowanie fizyczne to jedno, ale w tym sporcie (oczywiście jak w każdym innym) ekstremalnym odgrywa bardzo dużo przygotowanie mentalne - zaznacza młody sportowiec. Podczas przygotowań bywały te lepsze i gorsze dni: w tych dobrych dniach nie było żadnego problemu wejść do wody, która ma 0,6⁰C lub 2⁰C i przepłynąć kilkuset metrów, a bywały również dni, gdzie jednak myśli wygrywały ze wszystkim i nie byłem wstanie zanurzyć się w pełni - dodaje.

Ostatecznie po pół roku intensywnych przygotowań Michał Tomaszowski zdobył osiem medali: dwa srebrne w sztafecie 4x250 metrów stylem dowolnym (kat. open) oraz na dystansie 100 metrów stylem motylkowym (kat. AGE). Natomiast sześć brązowych medali zdobył w rywalizacji na 100 m stylem motylkowym i 250 stylem dowolnym (kat. open) oraz 100 m stylem dowolnym, 250 m stylem dowolnym, 100 m stylem grzbietowym, 50 stylem grzbietowym (kat. AGE).

Młody sportowiec nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Start w Mistrzostwach Świata w Samoens był dla niego dopiero początkiem przygody z tą dyscypliną- Chcę kontynuować i rozwijać się w lodowym pływaniu, pojechać na następne Mistrzostwa Świata oraz przepłynąć kanał La Manche.

Nadleśnictwo Świerklaniec Justyna Grzeszczyk

Może Cię zainteresować:

Justyna Grzeszczyk najlepsza na Mistrzostwach Polski w trójboju. Na co dzień pracuje jako leśniczka

Autor: Martyna Urban

12/12/2022

Katarzyna Kowalik

Może Cię zainteresować:

Katarzyna Kowalik z brązowym medalem na Mistrzostwach Europy. Podium w wyciskaniu sztangi leżąc

Autor: Martyna Urban

09/08/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon