Miniskansen górniczy w Radzionkowie zaprasza. Zwiedzaliście kiedyś to miejsce?

Przy ulicy Nałkowskiej znajduje się ciekawe miejsce, gdzie warto na chwilę zajrzeć. Co tam znajdziemy?

Miniskansen górniczy w Radzionkowie

Niedawno zakończył się kolejny etap prac renowacyjnych na terenie skansenu. To dobra okazja, by wybrać się tam i zobaczyć efekty działań, a także trochę bardziej poznać historię radzionkowskiego przemysłu. Skansen znajduje się przy ul. Nałkowskiej 51. Znajdziemy tam pamiątki po Kopalni Węgla Kamiennego, jaka przez dekady funkcjonowała w tym mieście.

Punkt został otwarty w 2001 roku z inicjatywy ówczesnego zarządu Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń Sp. z o.o. w Bytomiu – Zakład KWK Powstańców Śląskich, przy wsparciu Rady Miasta Radzionków.

Na terenie skansenu znajduje się kilka autentycznych wagoników, którymi przewożono węgiel. Stoi tam też koło zamachowe. Obok znajduje się kapliczka św. Barbary. Obiekt był kiedyś stacją transformatora prądowego. Stojąca obecnie w kaplicy figurka patronki górników znajdowała się natomiast bliżej samych pracujących - w kopalnianej cechowni.

- Wszystkich, którym bliska jest historia górnictwa i naszej małej ojczyzny, zapraszamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca na mapie Radzionkowa - zachęcają przedstawiciele miasta.
1

Może Cię zainteresować:

Dzień w Radzionkowie. Jakie atrakcje na nas czekają?

Autor: Urszula Gołkowska

22/08/2020

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon