Młodzież z Tarnowskich Gór i studenci z Uzbekistanu razem dla uchodźców. Piękne sceny na lotnisku w Pyrzowicach

Na terenie portu lotniczego na powrót do swoich krajów wciąż oczekują osoby, które uciekły z Ukrainy. Z pomocą spieszą młodzi ludzie nie tylko z Polski.

Pomoc dla uchodźców na lotnisku Katowice Airport

Na terenie portu lotniczego służbę pełnią funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach i podległych Komisariatów oraz oddziałów prewencji z Katowic i Częstochowy.

- Od kilku dni można zaobserwować wzmożony ruch podróżujących na terenie portu lotniczego Katowice – Pyrzowice. Przybywający na lotnisko uchodźcy to w większości obywatele Kazachstanu, Pakistanu i Uzbekistanu, którzy w obawie przed wojną na Ukrainie uciekli do Polski - opowiadają. - Codziennie na lotnisku przebywa nawet kilkaset osób czekających na swój powrót w rodzinne strony - dodają.

Mundurowi zapewniają bezpieczeństwo oczekującym na samolot, udzielają potrzebnych informacji, a także dbają o płynność ruchu drogowego w okolicach lotniska. Niedawno policjanci wyświadczyli pomoc jednemu z najmłodszych podróżujących. Dziecko zagubiło się na jednym z terminali. Jedna z kobiet zgłosiła tę sytuację mundurowym. Niebawem maluch cały i zdrowy powrócił do mamy.

Katowice Airport
Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Nieoczekiwaną pomocą okazali się studenci z Uzbekistanu. Postanowili, że zaangażują się w pomoc służbom porządkowym i uchodźcom na terenie naszego powiatu.

- Przebywający na co dzień w Polsce studenci, widząc sytuację, w jakiej znaleźli się ich rodacy, postanowili pomóc. Od pierwszego dnia wspierają przebywających na lotnisku obywateli Uzbekistanu. Angażują się w rozdawanie prowiantu, udzielają informacji uchodźcom oraz wspierają w trakcie odpraw do samolotu, robiąc to zupełnie bezinteresownie. Współpracują także z policjantami, aby pomimo barier językowych i trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się ich rodacy, mogli czuć się bezpiecznie i spokojnie wrócić do swojej ojczyzny - opowiadają funkcjonariusze.

Powiat tarnogórski dla uchodźców

Transporty żywności na lotnisko koordynuje Starostwo Powiatowe. W akcję włączyli się także uczniowie tarnogórskiego "Gastronomika". Nastolatkowie codziennie przygotowują setki kanapek, jakie razem z innymi artykułami trafiają do Pyrzowic.

- Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc, w szczególności pracownikom i uczniom Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach, którzy przygotowują kanapki. Pomagają nawet w dni wolne, a swoją postawą i pracą dają dobry przykład, a przede wszystkim zadowolenie i uśmiech oczekującym po kilkanaście godzin na lotnisku - zaznaczają urzędnicy.

Jak działa powiatowy magazyn zbiórki pomocy humanitarnej "HUB"? Zaglądamy do środka

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry - Iwano-Frankiwsk

Petycja o współpracy Tarnowskich Góry i Iwano-Frankiwska

Zdjęcie z Ukrainy, jakie otrzymali organizatorzy tarnogórskiej zbiórki

Tarnowskie Góry dla Ukrainy. Transporty leków i sprzętu

Tarnowskie Góry dla Ukrainy

W Urzędzie Miasta prace nad specuchwałą w sprawie uchodźców

Tarnowskie Góry magazyn HUB

Kolejni zagraniczni goście z darami dla Ukrainy

Społeczny Punkt Wymiany Odzieży

Małe zmiany przy ulicy Gliwickiej. Co tam powstanie?

Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym dla Tarnowskich Gór

Powiat tarnogórski z Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania

Powiat tarnogórski - nowe i odnowione przejścia dla pieszych

Powiat odnowił przejścia dla pieszych. Trudno je przeoczyć