Mur przy cmentarzu żydowskim zostanie naprawiony. Umowa z wykonawcą już podpisana

Dobra wiadomość ze Starostwa Powiatowego. W tym roku ruszy inwestycja mająca na celu ochronę jednego z tarnogórskich zabytków. Kiedy zobaczymy efekt finalny prac?

Stanisław Torbus
Tarnowskie góry cmentarz żydowski

Ruszy remont muru

Pod koniec grudnia 2022 roku Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach ogłosiło - kolejny już - przetarg na realizacją robót budowlanych dotyczących ogrodzenia starego cmentarza żydowskiego przy ulicy Gliwickiej 66. Miejsce to zostało wpisane do rejestru zabytków. Tym razem nie tylko znaleźli się chętni do wzięcia udziału w postępowaniu, ale także udało się znaleźć wykonawcę, którego oferta nie przekroczyła zakładanej kwoty.

Starostwo Powiatowe zarezerwowało na ten cel 155 tysięcy złotych. Pozostałą kwotę wyłożyła Gmina Żydowska w Katowicach. W ramach zadania wykonawca jest zobowiązany do uwzględnienia następujących działań:

  • prace przygotowawcze
  • odkopanie fundamentów, roboty ziemne
  • naprawa lub odtworzenie fundamentów
  • izolacja pionowa i pozioma, przemurowanie uszkodzonych elementów muru lub odtworzenie brakujących przęseł muru

Do przetargu zgłosiło się dziewięć przedsiębiorstw. Najniższa oferta wyniosła 170 509,30 zł, natomiast najdroższa - 514 693,50 zł. Zdecydowano się na usługi spółki Kamieniarka ze Śmiłowa, która wykona prace za kwotę 184 285 zł. Na realizację zadania przedsiębiorstwo dostało sześć miesięcy.

Tarnowskie Góry, stary cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

Śladami tarnogórskich Żydów. Członkowie Stowarzyszenia Gliwicka 66 jako przewodnicy

Autor: Urszula Gołkowska

25/10/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon