Mural wybrany. Czyja grafika pojawi się w Tarnowskich Górach?

Urząd Miasta ogłosił dziś zwycięzcę konkursu TG Mural. Nagrodę odbierze pan Łukasz Zasadni.

"Gwarki 2021"

Duże emocje, rywalizacja, wielkie nadzieje autorów grafik, dyskusje wśród głosujących... Tak wyglądały ostatnie tygodnie konkursu na projekt tarnogórskiego muralu. Przypomnijmy, że ozdobi on jedną ze ścian budynku obok nowego parkingu po zakładach Tarmilo.

Do organizatorów dotarło 50 zgłoszeń, spośród których komisja wyłoniła 5 najlepszych. Można zobaczyć je TUTAJ. Następnie do oddawania głosów zaproszono samych tarnogórzan. Najbardziej popularna praca otrzymała 15 punktów, kolejna - 10, a ostatnia - 5. Komisja dołączyła do nich także swoje oceny i na tej podstawie finalnie wybrano laureata.

Zwycięzcę konkursu poznaliśmy dziś, 25 maja. Został nim Łukasz Zasadni z Rudy Śląskiej. Oprócz satysfakcji z bycia autorem tarnogórskiego muralu "Gwarki 2021" otrzyma on także 10 000 złotych.

– Nie jestem tarnogórzaninem, ale jest miłośnikiem Szlaku Zabytków Techniki. Mam też w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie i sądzę, że te dwa czynniki sprawiły, że udało mi się wpisać w klimat Miasta Gwarków – mówi laureat. – Muralami – ich projektowaniem i realizacją - zajmuję się od 23 lat, a moja firma jest w tej branży najstarszą w Polsce. Moje prace znaleźć można w Zabrzu, Katowicach, Wrocławiu – dodaje.

Dotychczasowe projekty artysty zobaczyć można na jego stronie internetowej.

Czy inspirował się Łukasz Zasadni podczas tworzenia grafiki?

- Projekt przedstawia moją autorską wizję gwarkowskich plakatów tworzonych w latach 1957 – 1988 dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. A także nawiązuje do historii miasta Tarnowskie Góry. Projekt to nowoczesna grafika wektorowa połączona ze starymi rycinami miasta oraz pracą gwarków w kopalni srebra. Inspiracją był plakat z XX wieku dni gwarków, który przypomina mi najlepsze ilustracje Andy’ego Warhola. Tutaj mamy spory dynamizm i nieoczywisty przekaz, który intryguje i zmusza do myślenia osoby, które na pierwszy rzut oka zobaczą tylko geometryczne kształty a gdy przyjrzą się – pojawią się przed ich oczyma delikatne zarysy osobnych historii - wyjaśnia autor.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon