Muzeum w Tarnowskich Górach prezentuje nową książkę. Opowiada ona o Donnersmarckach

W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, odbędzie się spotkanie poświęcone publikacji "Powrót księcia. Wokół Portretu Guida Henckel von Donnersmarcka". Podczas wydarzenia będzie można porozmawiać z autorami oraz nabyć książkę.

Muzeum w Tarnowskich Górach
Muzeum tarnowskie góry książka donnersmarck

Powrót księcia

Pod koniec 2022 roku Muzeum w Tarnowskich Górach wydało tom poświęcony historii rodziny Donnersmarcków. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Kilka lat temu muzeum nabyło cenny obraz. Był to portret przedstawiający najbardziej znanego przedstawiciela rodu - księcia Guido.

- Po latach jego wizerunek nieoczekiwanie pojawił się na jednej z aukcji warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Dzieło zakupiono, korzystając z regulaminowego prawa pierwokupu przysługującego Muzeum w Tarnowskich Górach. Kilka miesięcy później transakcja została refinansowana przez potomka sportretowanego – księcia Guidotta Henckel von Donnersmarcka, który przybył z Rottach-Egern na uroczyste odsłonięcie obrazu do Tarnowskich Gór. Jak się okazało, darczyńca także był zainteresowany zakupem płótna. Stwierdził on jednak, że "pradziadek wolałby być na Górnym Śląsku" - opowiadają tarnogórscy muzealnicy.

Nie tylko obraz

Zakup portretu okazał się pretekstem do rozpoczęcia nowych badań oraz organizacji wydarzeń związanych z historią Donnersmarcków. Zwieńczeniem tych działań okazało się wydanie książki pod tytułem "Powrót księcia. Wokół Portretu Guida Henckel von Donnersmarcka". Publikacja składa się z dwunastu tekstów. Za ich powstanie odpowiadają: Beata Kiszel, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, prof. dr Manfred Rasch, prof. dr hab. Irma Kozina, dr Jacek Kurek, Marek Wojcik, dr Krzysztof Gwóźdź, Anna Gołkowska-Dymarczyk, Sylwia Jata, prof. dr hab. Ewa Chojecka oraz redaktor tomu Marek Panuś.

W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, zainteresowani będą mogli nabyć publikację. O godzinie 16:00 w Muzeum w Tarnowskich Górach odbędzie się spotkanie poświęcone książce, w którym udział wezmą także jej autorzy. Podczas wydarzenia tom kupimy w promocyjnej cenie 70 zł (cena regularna wynosi 80 zł).

Pałac w Świerklańcu

Może Cię zainteresować:

Tak kiedyś wyglądał pałac Donnersmarcków w Świerklańcu. Mały Wersal na fotografiach

Autor: Urszula Gołkowska

02/01/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon