Muzyka klezmerska na zabytkowym cmentarzu. Gliwicka 66 zaprasza na nastrojowy koncert

Już w tym tygodniu w naszym mieście odbędzie się wydarzenie dla miłośników dobrej muzyki. Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza do dawnego domu przedpogrzebowego.

Gliwicka 66
Tarnowskie góry cmentarz żydowski 2023

Fortis Quartet na tarnogórskim cmentarzu

Przed nami kolejna inicjatywa Gliwickiej 66 - organizacji, która zajmuje się ochroną oraz promowaniem pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach naszego miasta i pamiątkach po ich historii. Od kilku lat dom przedpogrzebowy, znajdujący się na terenie zabytkowego cmentarza, staje się miejscem wydarzeń kulturalnych. Tym razem zabrzmi w nim wysokiej klasy muzyka.

W najbliższą środę, 9 sierpnia, odbędzie się koncert Fortis Quartet. Zainteresowani będą mogli posłuchać utworów muzyki klezmerskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 przy ulicy Gliwickiej 66. W skład kwartetu wychodzą: Remigiusz Turlej, Marta Szybiak, Tomasz Oreł i Kaja Dubiel.

Fortis Quartet regularnie występuje na Krakowskich Plantach w ramach cyklu koncertów promenadowych, gdzie za każdym razem zaskakuje coraz liczniej przybywającą publiczność nowym motywem przewodnim. Artystom nieobca jest również oprawa imprez firmowych i oficjalnych uroczystości, a nawet – koncerty w świątyniach. Wszystkie te wydarzenia niezmiennie łączy wysoka dbałość o szczegóły oraz skrupulatnie przygotowany program, zawsze odpowiedni do charakteru koncertu - zapewniają organizatorzy spotkania.

Środy na Gliwickiej

Zainteresowani historią tego miejsca mogą także skorzystać z wakacyjnej akcji stowarzyszenia. Jego członkowie co roku w sezonie letnim organizują zwiedzanie cmentarza żydowskiego z oprowadzaniem. Wydarzenia odbywają się w każdą środę od czerwca do września. Zwiedzanie trwa w godzinach od 17:00 do 19:00. Co więcej, 12 lipca i 9 sierpnia inicjatorzy zaplanowali spotkania również w języku angielskim.

- Razem z wolontariuszami będziemy w tym czasie bezpłatnie oprowadzać wszystkich zainteresowanych. Opowiemy o historii i kulturze tarnogórskich Żydów, specyfice tutejszego cmentarza oraz działalności Stowarzyszenia - zapraszają inicjatorzy akcji.
Kultura w Taharze 2022

Może Cię zainteresować:

Nastrojowe wieczory na Gliwickiej. Za nami tegoroczny festiwal "Kultura w Taharze"

Autor: Urszula Gołkowska

02/09/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Muzyka na wagę tarnowskie góry

Muzyka na wagę w Tarnowskich Górach

Kultura w Taharze 2022

Kultura w Taharze 2023. Sprawdźcie program festiwalu

Wernisaż omen.illegal

Laba z Pralnią w Tarnowskich Górach

Kamiliańska orkiesta dęta tarnowskie góry

Kamiliańska Orkiestra zaprasza na Koncerty Noworoczne

Annum festival 2022 tarnowskie góry

Magnificat na finał. Annum Festival zaprasza

Pałac w rybnej

Kamiliańska Orkiestra Dęta wystąpi w Pałacu w Rybnej

Tarnowskie Góry Kultura w Taharze

Zbliża się tarnogórski festiwal "Kultura w Taharze"