Na osiedlu Przyjaźń powstał ogród deszczowy. Wolontariusze posadzili w nim ponad 600 roślin

Veolia Południe zbudowała na osiedlu Przyjaźń w Tarnowskich Górach samowystarczalny ogród deszczowy, który nie tylko ma ładnie wyglądać, ale także ograniczać spływ wód opadowych do kanalizacji.

Ogród deszczowy na osiedlu Przyjaźń został zbudowany przez 34 wolontariuszy – pracowników Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach, a także Spółek z Grupy Veolia, czyli Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Veolii Południe. Wspólnie posadzili ponad 600 nowych roślin.

– Nasza współpraca z Fundacją i ze spółkami z Grupy Veolia, prowadzącymi działalność na terenie miasta przynosi wiele korzyści jego mieszkańcom. Wspólnymi siłami stworzyliśmy w Tarnowskich Górach m.in. ogród sensoryczny czy źródełka wody pitnej w szkołach. Teraz powstał ogród deszczowy i bardzo się z tego cieszę, ponieważ będzie on wspomagał adaptację miasta do zmian klimatu – mówi Jolanta Tuszyńska, wiceburmistrz Tarnowskich Gór.

W tarnogórskim ogrodzie deszczowym znajdziemy nie tylko różnorodną roślinność, ale także specjalnie zaprojektowaną rzekę, która spowalnia przepływ wody i zatrzymuje ją w obszarze ogrodu. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu i zastosowaniu przegród spowalniania ogród jest samowystarczalny. Ponadto, dzięki glebie o zwiększonej przepuszczalności, będzie wchłaniał wodę spływającą z chodników czy parkingów.

Tarnogórski ogród deszczowy tworzy różnorodna roślinność i specjalnie zaprojektowana kamienna rzeka, która poprzez swoje odpowiednie nachylenie oraz zastosowanie przegród spowalnia przepływ wody i zatrzymuje ją w obszarze ogrodu. W efekcie będzie on samowystarczalny. Co więcej, za sprawą zastosowania gleby o zwiększonej przepuszczalności, ogród będzie wchłaniał także wodę spływającą z powierzchni utwardzonych tj. jak chodniki czy parkingi.

Ogród pożyteczny dla środowiska

Ogród deszczowy nie tylko zdobi miejską przestrzeń, ale jest także niezwykle pożyteczny dla środowiska. Przede wszystkim skutecznie gospodaruje wodę opadową i przeciwdziała suszy. Dzięki odpowiednio dobranemu podłożu i roślinności filtruje powietrze, produkuje tlen oraz gromadzi deszczówkę, która, zamiast spływać, nawadnia głębsze warstwy gleby i przyczynia się m.in. do podniesienia poziomu wód gruntowych oraz wilgotności powietrza.

– Budowa ogrodu deszczowego w Tarnowskich Górach jest przykładem naszej odpowiedzialności za lokalną społeczność i działaniem na rzecz rewitalizacji ekosystemu, które poprzez zwiększenie możliwości retencji, przyczyni się jednocześnie do złagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu na życie w mieście – mówi Frédéric Faroche, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Ogród deszczowy powstał dzięki Fundacji Veolia Polska przy wsparciu Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach oraz Spółek Grupy Veolia, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i Veolii Południe, prowadzących działalność w naszym mieście. – Wierzymy, że dobra współpraca biznesu i samorządów może przynieść realne korzyści m.in. w postaci poprawy stanu środowiska naturalnego, ale także komfortu życia lokalnych społeczności. Jesteśmy zaufanym partnerem dla miasta, prowadzimy naszą działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju oraz wspieramy i umożliwiamy naszym pracownikom realizację działań w ramach wolontariatu sprzyjających budowaniu ekologicznej przyszłości miasta w którym żyją – powiedział Wojciech Noga, Prezes Veolii Południe, która wytwarza oraz dostarcza ciepło mieszkańcom Tarnowskich Gór za pomocą sieci ciepłowniczej.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon