Niech żyje technika! - Święto Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Ostatni weekend w naszym mieście należał do industrii. Przy jednym z obiektów UNESCO można było zobaczyć maszyny, które wprawiły w ruch przełom XVIII i XIX wieku. To jednak nie wszystkie niespodzianki przygotowane przez organizatorów.

Święto Pary w Tarnowskich Górach

Industriada już co prawda dawno za nami, ale w Srebrnym Mieście dzień przemysłu obchodzi się dwa razy w roku. W sobotę, 30 września, odbyło się lokalne wydarzenie z techniką w roli głównej.

- 235 lat temu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa Górnego Śląska, a jej serce zabiło po raz pierwszy w Tarnowskich Górach. Dzięki sprowadzonej tu maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk, Tarnowskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej - stwierdzają członkowie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

  Z tej okazji już po raz trzeci odbyło się Święto Pary. Nie mogło mieć miejsca w bardziej pasującej przestrzeni niż na terenie Skansenu Maszyn Parowych. Znajduje się on przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Od 11:00 do 19:00 goście mogli zobaczyć pokazy kilkudziesięciu prawdziwych, działających maszyn parowych. Wśród turystów spacerowały postacie historyczne związane z rozwojem przemysłu, a także steampunkowi goście. Nie bez przyczyny. Na zakończenie świętowania zaplanowano spektakl Poza Czasem w wykonaniu Teatru Akt.

   Oprócz wspomnianych punktów programu na zainteresowanych cały czas czekała także możliwość wizyty w tarnogórskiej kopalni. Kolejne Święto Pary - miejmy nadzieję - już za rok. Miłośników techniki, którzy nie mogli uczestniczyć w tegorocznej odsłonie wydarzenia, odsyłamy do powyższej fotorelacji.

   Industriada 2023 w Tarnowskich Górach

   Może Cię zainteresować:

   Człowiek Dynamit i przeprawa przez Styks. Tak wyglądała Industriada w Tarnowskich Górach

   Autor: Urszula Gołkowska

   19/06/2023

   Subskrybuj tarnowskiegory.info

   google news icon