Nowa atrakcja przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Poznajcie "Centrum Czterech Żywiołów"

Stowarzyszenie Miłośników zdradza plany na przyszłość. Nieopodal zabytkowej kopalni ma pojawić się nowy powód, by odwiedzić to miejsce. Będzie to kolejny magnes turystyczny obok podziemnego floatingu i escape roomu.

SMZT
Tarnowskie góry kopalnia 3

"Centrum Czterech Żywiołów"

To robocza nazwa nowej atrakcji, jaka ma powstać przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Jak tłumaczą opiekunowie tego miejsca, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, powracający do naszego miasta turyści oraz nawiązane niedawno partnerstwa pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość i podejmować kolejne projekty. W tym roku nasze zabytki UNESCO - kopalnię i sztolnię - odwiedziło już około 120 tysięcy gości.

To jeszcze nie jest rekord, ale turystyka się odradza i to bardzo dobry sygnał, który pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo przypominamy, że nasza organizacja z własnych środków utrzymuje obiekty. Przed pandemią do Tarnowskich Gór przyjeżdżali goście z 90 krajów, teraz – mimo zniesienia ograniczeń covidowych – wciąż brakuje np. gości z Azji. Zwiększa się za to liczba zwiedzających z różnych części Polski i to też jest fajne, że odkrywają nas nasi rodacy – mówi Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Innym impulsem do rozwoju jest nawiązana w tym roku kooperacja z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. GZM została oficjalnie partnerem strategicznym SMZT w lipcu. Ze stowarzyszeniem współpracuje także Veolia i Politechnika Śląska. Dzięki temu w Tarnowskich Górach może pojawić się kolejny turystyczny magnes. Centrum Żywiołów ma powstać w budynku starej maszynowni. Obiekt jest obecnie remontowany, prace zakończą się prawdopodobnie jesienią 2023 roku.

SMZT
Nazwa jest na razie robocza, bo koncepcja też dopiero się tworzy. Jak widać na zdjęciach, pomysłów jest kilka. Na pewno będzie to miejsce, w którym będziemy opowiadać o innowacyjności i edukować w temacie ekologii – zapowiada Pawlak.

Na razie znamy jedynie wstępną koncepcję, ale i ona brzmi bardzo zachęcająco. Atrakcja będzie miała formę ścieżki edukacyjnej. Powstaje w ramach trwającej Akademii Wodnej firmy Veolia. Tematami wiodącymi będą oczywiście woda, ogień, ziemia i powietrze. W planach znajdziemy także budowę jeszcze jednego obiektu. Oba budynki mają łączyć się z sobą pod ziemią. Efekt finalny projektu zobaczymy najwcześniej za cztery lata.

Escape room, a może floating?

Na Centrum Czterech Żywiołów musimy jeszcze trochę poczekać. W tym czasie będziemy mogli skorzystać z innych nowych atrakcji obiektów UNESCO. Jeśli lubicie wyzwania i zagadki, zaciekawi Was pomysł escape roomu. Gra "Cisnymy w szybie" będzie mieć miejsce w prawdziwym zabytkowym Szybie Anioł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zapisy do udziału w zabawie ruszą na początku 2023 roku.

- Uczestnicy będą mieć do pokonania XVI pięter, czyli aż kilkaset schodów. Na dole rozmieszczone zostaną narzędzia górnicze oraz hełm. Zadaniem uczestników będzie dojście na samą górę szybu oraz odnalezienie po drodze elementów pozostawionych przez sztygarów, którzy wyszli wcześniej - opisuje członek SMZT Grzegorz Rudnicki.

Dla osób preferujących mniej adrenaliny, a więcej relaksu i wyciszenia też coś się znajdzie. W Sztolni Czarnego Pstrąga organizowany jest floating. Chętni przepływają podziemnymi korytarzami w ciszy i nastrojowym mroku. Na razie atrakcja dostępna będzie w dniach 27-30 grudnia o godzinie 13:00. Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłości trafi do stałej oferty.

- Cisza, ciemność, samotność… Wystarczy tylko się położyć w łódce i dać ponieść nurtowi podziemnej rzeki. Odkryj jedyną w Polsce sztolnię wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w zupełnie nowej odsłonie! - zapraszają opiekunowie tego miejsca.
Industriada 2022 w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

"Po szychcie. Czas na fajrant!" Industriada 2022 w Tarnowskich Górach [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

04/09/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon