Nowe kasowniki w autobusach ZTM. Wypowiedzą się sami mieszkańcy

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w konsultacjach dotyczących nowych rozwiązań w pojazdach transportu publicznego. Co ma się zmienić?

GZM
Tarnowskie Góry ZTM

Nowoczesne kasowniki w autobusach

Zarząd Transportu Metropolitalnego przeprowadza działania związane z wprowadzeniem nowego systemu płatności w komunikacji miejskiej.

- Najważniejsze zmiany dotyczą prac nad uruchomieniem oprogramowania, które będzie działało w trybie online, co znacząco przyspieszy realizowane w nim transakcje - informuje GZM.

Jednym z elementów projektu - który może szczególnie zainteresować pasażerów - jest wyposażenie pojazdów w nowe kasowniki i automaty biletowe. Będą w nie zaopatrzone wszystkie nowe autobusy oraz tramwaje. Co więcej, wszystkie pojazdy, które obsługują linie ZTM według wcześniej zawartych umów, będą miały co najmniej jeden automat, obsługujący płatności kartami zbliżeniowymi. Czym nowe urządzenia mają różnić się od tych już funkcjonujących?

- Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe. Podobne urządzanie, z dużym i dotykowym ekranem, funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach - tłumaczą przedstawiciele GZM.
- Drugi typ urządzeń to kasowniki, służące do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP - dodają.

Bezpłatny transport publiczny dla uczniów. Sprawdź, na jakich zasadach

Zobacz i przetestuj sam

Wszystkie osoby zainteresowane nowymi urządzeniami mogą wziąć udział w konsultacjach prowadzonych przez ZTM.

- Będzie można osobiście przetestować działanie automatów i kasowników, poprzez wykonanie podstawowych działań, jak np. zakup biletu strefowo-czasowego lub zarejestrowanie wejścia w taryfie odległościowej. Zgłaszane uwagi będą analizowane i uwzględniane w pracach nad ostatecznym kształtem systemu - zapraszają organizatorzy.

Konsultacje odbędą się w dniach 12-13 stycznia w Urzędzie Metropolitalnym GZM (ul. Barbary 21A, Katowice). Aby wziąć w nich udział trzeba wcześniej wysłać mail na adres l.korsak@metropoliagzm.pl lub m.polap@metropoliagzm.pl wraz z podaniem numeru telefonu kontaktowego oraz proponowanych godzin.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon