Nowe miejsca na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Pojawił się pomysł obiektu po markecie TESCO

W Tarnowskich Górach trwają prace nad zapewnieniem zakwaterowania dla Ukraińców, którzy przyjeżdżają do naszego miasta. W powiecie pomoc oferują osoby prywatne i organizacje.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry uchodźcy Ukraina

Jak wykorzystać dawne TESCO?

Wśród tarnogórzan pojawił się pomysł, czy w obecnej sytuacji dobrym rozwiązaniem nie byłoby zaadaptowanie obiektu, gdzie kiedyś mieścił się market. Propozycja ta wywołała spore zainteresowanie mieszkańców. Do tematu odniosła się jedna z przedstawicielek Urzędu Miasta.

- Pomysł Tesco pojawił się już na pierwszym naszym spotkaniu zarządzania kryzysowego. I pomysł ten ciągle mamy w tzw. odwodzie. Jednakże póki możemy, staramy się nie urządzać noclegów w obiektach wielkopowierzchniowych. Na razie mamy bazę do zakwaterowania w hotelach, domach wycieczkowych, internatach itp. Tam po prostu warunki są lepsze - tłumaczy. - Co będzie, czas pokaże - dodaje.

Nowe miejsca dla Ukraińców

Do akcji pomocy sąsiadom ze wschodu włącza się coraz więcej przedsiębiorstw i organizacji. W naszej okolicy wśród nich znajdziemy między innymi Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Część uchodźców znajdzie schronienie w Hostelu Młotek i Perlik przy ulicy Gliwickiej.

- Nasza baza noclegowa jest doposażana w niezbędny sprzęt potrzebny Ukraińcom. Dodatkowo deklarujemy, że będziemy wspierać naszych sąsiadów poprzez prowadzone zbiórki i zakup potrzebnych produktów - zapewniają przedstawiciele SMZT.
Wśród Miłośników też jest jedna osoba pochodzenia ukraińskiego. Jednak bez względu na pochodzenie, bądźmy w tym czasie po prostu razem - apelują.

Tarnowskie Góry szykują się na przyjęcie kolejnych rodzin

Przypomnijmy, że w działania pomocowe może włączyć się każdy chętny. Powstała specjalna witryna, gdzie zadeklarujemy gotowość wsparcia poprzez zapewnienie lokum, wolontariat, tłumaczenie czy transport.

Punkt Obsługi Uchodźców już otwarty

Wczoraj, 2 marca, działalność rozpoczął lokal mieszczący się pod adresem Rynek 8. Czemu będzie służyć?

- Każdy uchodźca znajdzie tutaj wszystkie informacje dotyczące zakwaterowania czy rejestracji, a także artykuły higieniczne i spożywcze pierwszej potrzeby. Mamy też stanowisko dla dzieci - informują przedstawiciele samorządu. - Kierujcie tutaj wszystkich potrzebujących z Ukrainy - tłumaczą.

Punkt jest obsługiwany przez Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz wolontariuszy. Funkcjonuje od 10:00 do 18:00. Wszystkie potrzebne informacje można także otrzymać, dzwoniąc pod numery telefonu:

  • (+48) 32 380 01 23 - w godzinach: 7:30–15:30
  • (+48) 888 484 034 – linia obsługiwana całodobowo

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon