Obraz Bouterweka w Tarnowskich Górach? Muzeum stara się o jego dzieło

W naszym mieście może pojawić się obraz malarskiego mistrza pochodzącego ze... Strzybnicy. Trwają starania o sprowadzenie malowidła z Wiednia.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie góry muzeum

Bouterwek znów w Tarnowskich Górach?

Muzealnicy z naszego miasta poinformowali, że zamierzają nabyć obraz znanego artysty - Friedricha Augusta Bouterweka. Dzieło obecnie znajduje się w wiedeńskim Domu Aukcyjnym "Dorotheum". Jeśli przedsięwzięcie zakończy się pomyślnie, tarnogórska instytucja wzbogaci swoje zbiory o cenny eksponat. Jest nim obraz o tematyce mitologicznej "Leśne święto ku czci Pana".

Dlaczego Muzeum w Tarnowskich Górach tak bardzo zależy na tym akurat dziele? Mało kto wie, ale jego autor pochodzi z naszego miasta. Friedrich August Bouterwek urodził się w 1806 roku w Strzybnicy.

- Malarz ten, który szczególne upodobał sobie sceny biblijne i mitologiczne, był synem inspektora Królewskiej Huty Fryderyk, założyciela i skarbnika tarnogórskiej loży wolnomularskiej. Ochrzczony w naszym kościele ewangelickim, uczęszczał do miejscowej szkoły protestanckiej, po jej ukończeniu malarskiego fachu uczył się w Berlinie. Jeden jego obraz ("Wręczenie kluczy") znajduje się w ołtarzu kościoła pw. św. Piotra i Pawła - podaje Urząd Miasta.

Podczas swojej malarskiej kariery Bouterwek został uhonorowany kilkudziesięcioma medalami i nagrodami. Zwiedził między innymi Włochy, Hiszpanię, Szkocję. Jego domem stała się Francja. Zmarł w Paryżu w 1867 roku. Pozostawił po sobie dzieła takie jak "Egeusz i Tezeusz", "Malarz i jego muza" czy "Grająca na tamburynie".

Samorządowcy zadecydowali o wsparciu starań naszych muzealników. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, 25 stycznia, jej członkowie opowiedzieli się za tym, by przekazać 50 000 złotych na zakup obrazu Bouterweka. Jak podaje Muzeum, pozwoliło to na rozpoczęcie transakcji.

Tarnowskie Góry hager pamiętnik

Może Cię zainteresować:

"Moja droga do wolności". W tym roku ukaże się pamiętnik Bronisława Hagera

Autor: Urszula Gołkowska

31/01/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Obraz Bouterweka w TG

Obraz Bouterweka już w Tarnowskich Górach!

Tarnowskie Góry hager pamiętnik

W tym roku ukaże się pamiętnik Bronisława Hagera

Tarnowskie Góry. "Ubierało nas Tarmilo"

Widzieliście wystawę "Ubierało nas Tarmilo"?

Tarnowskie Góry Tarmilo

Muzeum w Tarnowskich Górach czeka na pamiątki po zakładzie

Ambasador Japonii w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Ambasador Japonii w Tarnowskich Górach

Strzybnica Park Hutnika

Nie będzie tężni solankowej w mieście

Reportaż Jeżech Stond

Projekt Jeżech Stond najlepszy w całym kraju!