Odnawialne źródła energii w naszym mieście! Umowa podpisana

Przedstawiciele jedenastu gmin podpisali dzisiaj umowę w sprawie instalacji OZE. W przyszłym roku zagoszczą one w domach mieszkańców.

Odnawialna energia w Tarnowskich Górach

We współpracę zaangażowały się samorządy: Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg, natomiast liderem grupy zostały Tarnowskie Góry. Dzięki projektowi o nazwie „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego” aż 1045 mieszkańców naszego miasta będzie mogło skorzystać z jego benefitów.

Jak informuje Urząd Miasta, który koordynuje działania podejmowane w ramach programu, z umowy z zainteresowanymi instalacją OZE tarnogórzanami zostały już zawarte. Pozostało jedynie podpisać porozumienia z wykonawcami. Najprawdopodobniej stanie się to na początku pierwszego kwartału 2021 roku. Prace potrwają około roku i zakończą się do kwietnia 2022r. Kwota projektu wyniosła niemal 70 milionów złotych. Znaczną jej część stanowi dofinasowanie z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.

- To kolejne ekologiczne przedsięwzięcie naszej gminy – przyznaje burmistrz Arkadiusz Czech. – Od 2006 roku realizujemy Program Ograniczenia Niskiej Emisji i przekazujemy dotacje na wymianę pieców i termomodernizację prywatnych domów. Niemal wszystkie źródła ciepła w publicznych budynkach są już ekologiczne – dobiega końca termomodernizacja 14 tarnogórskich szkół, systematycznie termomodernizujemy także budynki komunalne i podłączamy je do CO. Wkrótce zacznie się też budowa centrum przesiadkowego wraz z systemem dróg, którego celem jest ograniczenie niskiej emisji poprzez zmianę nawyków mieszkańców i położenie nacisku na transport zborowy i rowerowy - dodaje.

W działania na rzecz odnawialnych źródeł energii włączyły się także dwie inne gminy naszego powiatu: Tworóg oraz Krupski Młyn. O czym powinni pamiętać przyszli użytkownicy instalacji OZE?

- Przypominamy, że po wyłonieniu wykonawców, a tym samym określeniu dokładnych cen poszczególnych instalacji OZE, Urząd Miejski będzie wzywał mieszkańców do podpisania aneksów do umów – tłumaczy Jarosław Wasążnik, kierownik Biura Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. – Ponadto istotnym jest, aby mieszkańcy oczekujący na montaż instalacji jako uczestnicy projektu nie montowali na terenie swoich nieruchomości instalacji OZE na własną rękę. Zgodnie z zapisami Regulaminu naboru deklaracji udziału w projekcie „nie przewiduje się wymiany obecnie eksploatowanych źródeł OZE na nowe, a także ich rozbudowy” – przypomina.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Budzet partycypacyjny

Znamy wyniki budżetu partycypacyjnego! Które...

Strefa inwestycyjna tarnowskie gory

W Tarnowskich Górach pojawią się nowe firmy....

Wiadomosci tarnowskie gory

Podsumowanie tygodnia. Najważniejsze wiadomości...

Zlobki tarnowskie gory

Nasz Samorząd pisze do burmistrza. Chcą...

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia. Najciekawsze wiadomości,...

Koronawirus antycovidowcy

Covidowych historii ciąg dalszy. Burmistrz...

Solar 1

Energia słoneczna zasili gminne budynki w...