Odszedł ojciec założyciel Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Miasto żegna Stanisława Wyciszczaka

Pasjonat historii, jeden z pierwszych przewodników, popularyzator dziedzictwa regionu, autor wielu książek, "legenda naszego miasta". Wczoraj, 29 listopada, w wieku 93 lat zmarł Stanisław Wyciszczak.

UM Tarnowskie Góry
Zmarl stanislaw wyciszczak

Odszedł założyciel SMZT

To smutny dzień dla Tarnowskich Gór. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej poinformowało o śmierci jednej z najważniejszych dla organizacji postaci. 29 listopada odszedł Stanisław Wyciszczak. Był najstarszym członkiem organizacji. Jak wspominają jego współpracownicy: "ojciec założyciel, skarbnica wiedzy, legenda naszego miasta".

Z Tarnowskimi Górami był związany od samego początku. Urodził się w 1930 roku w Mieście Gwarków. Studiował ekonomię i pedagogikę. W latach 50. razem z innymi pasjonatami regionu założył Komitet dla Spraw Historii Zabytków Ziemi Tarnogórskiej. Dziś znamy go jako Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego i członka zarządu SMZT, Kierownika Sekcji Historycznej, a także prezesa organizacji. Przygotowywał spotkania zwane Czwartkami Tarnogórskimi. Włączał się w prace przy święcie miasta - Gwarkach. Opracował wiele publikacji dotyczących Tarnowskich Gór oraz związanych z nimi postaci.

- Przez wiele lat (1957–1969) był jednym z pierwszych uprawnionych przewodników po Sztolni Czarnego Pstrąga (w lipcu 2017 r. obiekt ten wraz z innymi zabytkami pogórniczymi miasta trafił na listę UNESCO). Był społecznym opiekunem "Dzwonnicy Gwarków" w Tarnowskich Górach. Wieloletnim prelegentem o historii miasta i jego zabytkach na kursach przewodników po Zabytkowej Kopalni Srebra (także wpisanej na Listę UNESCO) i Sztolni Czarnego Pstrąga. Z jego inicjatywy stowarzyszenie umieściło w mieście wiele tablic pamiątkowych osób, wydarzeń ważnych w życiu miasta - wspominają członkowie SMZT.

Za swoją działalność został odznaczony wieloma nagrodami. Jednak chyba największą z nich mogła być świadomość dobrze wykonanej pracy - rozsławienia Tarnowskich Gór oraz ich dziedzictwa.

- W latach 50. nie spodziewaliśmy się, że nasze obiekty zostaną wyróżnione i trafią na prestiżową listę obok wielkich, światowych zabytków, bo takiej listy wtedy nie było. Teraz - co mnie cieszy przede wszystkim - komitet UNESCO zauważył, jak ogromną pracę, za swoje środki, wykonali społecznicy - mówił Stanisław Wyciszczak.

Niech spoczywa w pokoju.

Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2022 roku

Może Cię zainteresować:

SMZT i Stowarzyszenie Wrazidlok z tytułem zasłużonych dla rozwoju turystyki

Autor: Urszula Gołkowska

29/09/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon