Park Miejski w Tarnowskich Górach poleca się na jesienne spacery. Zobaczcie tylko te zdjęcia!

Złota jesień zachęca do spędzania popołudni na świeżym powietrzu. Warto wykorzystać ostanie ciepłe chwile tego roku. Na nastrojowe przechadzki świetnie nadaje się tarnogórski Park Miejski.

UNESCO w wersji spacerowej

Ma już ponad 100 lat, a nadal zachwyca nie tylko turystów, ale także mieszkańców, którzy niejednokrotnie wybierają go na cel spacerów czy spotkań towarzyskich. Park o wielkości około 22 hektarów służył wielu już pokoleniom tarnogórzan. Jego początki sięgają przełomu wieku XIX i XX. Wtedy z inicjatywy proboszcza ks. Franza Kokotta oraz burmistrza Richarda Otte powstała Promenada, jak wtedy nazwano ten teren. Można powiedzieć, że był to innowacyjny jak na tamte czasy pomysł - obszar poprzemysłowy został zrekultywowany i przekształcony w tereny rekreacyjne. Zabieg, którym aktualnie zachwycają się urbaniści, w Tarnowskich Górach sprawdził się już na początku zeszłego stulecia.

Do dziś, spacerując alejkami, dostrzec można wyraźne pagórki i wzniesienia. To właśnie pamiątki po przeszłości tego miejsca. Po dawnych szybach pozostały do dziś charakterystyczne nasypy - warpie i zagłębienia - piny. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że Park Miejski znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2017 roku trafił na nią jako element wchodzący w skład tarnogórskiego kompleksu pogórniczego.

W parku, oprócz alejek i ścieżek wśród drzew, znajdziemy także elementy małej architektury. Na pagórku stoi romantyczna glorieta, nieco dalej znajdziemy także fontannę, a na zmęczonych gości czekają liczne ławki. Maluchy mogą urozmaicić spacer wizytą na placu zabaw. Nieopodal znajduje się górka, która w sezonie zimowym świetnie sprawdza się jako tor saneczkowy. Starsi też mogą poćwiczyć, korzystając z siłowni plenerowej. Latem w "chatce baby Jagi" zakupimy smaczne lody. W parku odbywają się także imprezy sportowe i kulturalne. To właśnie w tym miejscu tradycyjnie organizowany jest Bieg Sedlaczka, Teatralne Parkowanie, Tarnogórskie Kino Plenerowe czy gry miejskie.

Ogród botaniczny w Brynku

Może Cię zainteresować:

Nie tylko dla przyrodników: ogród botaniczny w Brynku zaprasza [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

25/07/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon