Pieką ciastka, organizują zbiórki, kręcą filmy. Młodzież z "Chemika" zaraża pozytywną energią do działania

Pandemia zniechęca do dodatkowych aktywności i działania? Nie w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych! Uczniowie zapełnili charytatywnymi zadaniami kalendarze aż do końca roku szkolnego.

Grant dla "Chemika"

Wydawnictwo Nowa Era zorganizowało konkurs na projekty szkolne. Do udziału zaprosiło zarówno młodszych uczniów, jak i starszych nastolatków.

- Na tegoroczną, XII edycję konkursu "Projektanci edukacji" nadeszło aż 419 pomysłów na projekty edukacyjne z całej Polski. Jury oraz internauci wyłonili 75 zwycięzców, którzy otrzymają granty po 1000 zł każdy, dyplomy Projektantów Edukacji i półroczne prenumeraty miesięcznika FOCUS dla placówki - opowiadają organizatorzy przedsięwzięcia.

Wśród laureatów z kategorii szkoły ponadpodstawowe znalazł się Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach. Placówka realizuje projekt "#MyWyOni, czyli M jak Moja klasa, W jak szkolna Współpraca i O jak myślimy O innych!".

Przyznana nagroda nie kończy jeszcze całego konkursu. Przed uczniami kolejna część zmagań.

- Drugi etap jest otwarty zarówno dla laureatów pierwszego etapu, jak i dla tych, którzy jeszcze nie zdobyli nagrody. Różnica jest taka, że laureaci są zobowiązani do udziału w drugim etapie, gdyż taki jest warunek towarzyszący otrzymaniu grantu za pierwszy etap. Natomiast pozostali uczestnicy mogą śmiało z nimi rywalizować - informują organizatorzy.

Uczestnicy powalczą o 5 Złotych Grantów po 2000 zł każdy oraz o nagrodę specjalną FOCUSA.

Chemicy na parkiecie. Za nami studniówka Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych [WIDEO]

M jak Moja klasa, W jak szkolna Współpraca i O jak myślimy O innych!

Projekt MyWyOni trwa już od początku roku szkolnego. Jego działania skierowane są do kilku grup odbiorców.

- Stanowi właśnie połączenie działań w murach szkoły i poza nimi. Różnorodność podejmowanych wyzwań jest odpowiedzią na zapał i chęć zaangażowania młodzieży, a elementy grywalizacji mają na celu zmotywowanie całych zespołów uczniowskich do podjęcia klasowych wyzwań. W tym projekcie wszyscy jesteśmy zwycięzcami, gdyż nagrodą jest uczestnictwo w opracowanej w ramach projektu szkolnej grze terenowej oraz uśmiech obdarowanych przez uczniów dzieci, ich rodzin oraz podopiecznych schronisk - tłumaczą twórcy przedsięwzięcia.

Planowane i realizowane działania mają na celu wsparcie w rozwoju emocjonalnym uczniów, kształtowanie postaw empatii i otwartości na drugiego człowieka, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania wiedzy i wykorzystywania informacji, a także zachęcanie młodych ludzi do wychodzenia poza utarte schematy i podejmowania nowych wyzwań.

- Na etapie planowania grupa projektowa, po dokonaniu analizy problemów lokalnych, ustaliła, jakich działań chce się podjąć. Ustalony został podział aktywności na zadania - wyzwania klasowe oraz bazujące na ich rezultatach zadania pozaszkolne w poszczególnych miesiącach. Wzięto pod uwagę wybór takich zadań, aby były możliwe do realizacji także w przypadku nauczania zdalnego - informują twórcy projektu.

Jak to wygląda w praktyce? Uczniowie razem z opiekunami stworzyli harmonogram działań aż do czerwca! Do tej pory zadania dotyczyły:

  • stworzenia kartek świątecznych dla dzieci z oddziałów onkologicznych, pediatrycznych oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i domów dziecka
  • pieczenia pierników
  • zorganizowanie zbiórki świątecznej dla Domu Samotnej Matki w Tarnowskich Górach
  • zorganizowanie zbiórki świątecznej na rzecz schroniska dla zwierząt

To jeszcze nie koniec. W przyszłych miesiącach na uczniów czekają kolejne wyzwania. Finał całego projektu odbędzie się w czerwcu. Wtedy przeprowadzona zostanie gra terenowa oraz konferencja podsumowująca i spotkanie z gościem specjalnym.

Uczniom oraz ich opiekunom życzymy powodzenia w realizacji zamierzonych działań i wiele satysfakcji z pomocy innym.

Paczuszka dla Maluszka w powiecie tarnogórskim. Kartony, paczki i torby z prezentami trafiły do najmłodszych

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon