Pletli wianki, podziwiali ikony i rozmawiali o przyszłości Ukrainy. Trwa Festiwal Kultur w Nakle Śląskim

W ostatni weekend CEKUŚ zaprosił gości na spotkanie z tradycjami oraz zwyczajami naszych wschodnich sąsiadów. Były warsztaty plastyczne, zabawy, a nawet lepienie pierogów, ale także rozmowy o poważnych i aktualnych tematach.

Festiwal Kultur "Okno na świat" - Ukraina

W Centrum Kultury Śląskiej zainaugurowano wydarzenie, które w tym roku po raz pierwszy pojawiło się w kalendarzu placówki. 3 września w nakielskim pałacu odbył się event poświęcony kulturze ukraińskiej.

- Chcemy zaprezentować jej piękną tradycję i dorobek kulturowy oraz zabytki związane z duchowością narodu ukraińskiego, a także zwrócić uwagę na wieloaspektowość ukraińskiej kultury, jej wartości uniwersalne oraz konieczność ochrony dorobku kulturowego zarówno innych narodów, jak i naszego - zapowiadają koordynatorzy wydarzenia.

Podczas niedzielnego spotkania goście mieli okazję, by uczestniczyć w warsztatach plastycznych - wykonać własne torby, wianki czy motanki, poznać tajniki ukraińskiej kuchni, pobawić się z najmłodszymi. W ramach części artystycznej zaprezentowano poezję Tarasa Anatolyovicza Zasiadki, utwory ludowe zaśpiewane przez sopranistkę Natalię Stepaniak-Sitarską i oryginalne kompozycje w wykonaniu pianisty Romana Marczenki. W pałacowych wnętrzach zagościła piękna wystawa ikon domowych. Nie zabrakło także odniesień do aktualnej sytuacji na Ukrainie. Goście zobaczyli fotografie zabytków zniszczonych z powodu działań wojennych, a także film Tomasza Grzywaczewskiego "Wymazać naród".

Otwarte niedawno wystawy można wciąż oglądać aż do końca października. Tegoroczne wydarzenie to wstęp do następnych edycji festiwalu. Przyszłe odsłony mają przybliżyć nam kolejne nacje.

- Celem organizacji Festiwalu Kultur pt. “Okno na Świat” jest cykliczne prezentowanie kultury i tradycji różnych narodów żyjących i tworzących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem nacji zamieszkujących Śląsk. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, popularyzacja kultury i tradycji wybranego narodu - tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia.
Partnerskie spotkanie Zbrosławice

Może Cię zainteresować:

Z Ukrainy do domu przez Zbrosławice. Goście z Niemiec odwiedzili powiat tarnogórski

Autor: Urszula Gołkowska

22/08/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon