Pochód gwarkowski 2023. Królowa Marysieńka otrzyma nowy strój [WIDEO]

Wczoraj, 20 sierpnia, przed oczami pierwszych tarnogórzan ukazała się piękna suknia, w której wystąpi tegoroczna odgrywająca królową Marię Kazimierę Sobieską. Do Muzeum w Tarnowskich Górach zawitali także sarmaci.

Nowa suknia dla królowej

20 sierpnia w Muzeum w Tarnowskich Górach odbyło się wydarzenie zorganizowane z okazji rocznicy pobytu Jana III Sobieskiego oraz jego wojsk w naszym mieście. To tutaj monarcha pożegnał się ze swoją żoną Marysieńką i ruszył w dalszą drogę do Wiednia. W ostatnią niedzielę w Tarnowskich Górach miało miejsce oprowadzanie po wystawach "Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia" i "Wiwat Jan III Sobieski". To jednak tylko część atrakcji.

Tego dnia pokazano nowy strój, jaki będzie nosić królowa Sobieska podczas nadchodzącego pochodu gwarkowskiego. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć, jak zakładane są poszczególne części (a było ich naprawdę sporo) reprezentacyjnej sukni. W roli modelki wystąpiła Anna Gołkowska, natomiast o damskiej modzie XVII wieku opowiadał Krzysztof Stręcioch. Strój składa się z kilku elementów m.in. kloszowanego żakietu, gorsetu, spódnicy i turkusowego płaszcza ze złotymi orłami.

Po ubraniu Marysieńki we wszystkie ozdobne tkaniny, dołączył do niej mąż - Jan III Sobieski (w tej roli Łukasz Wylężek). Oboje udali się na spotkanie z młodszymi i starszymi tarnogórzanami. Przy okazji zaprezentowano także uzbrojenie z czasów Odsieczy Wiedeńskiej. Wydarzenie prowadził Krzysztof Banaś.

Gwarki - pochód 2022

Może Cię zainteresować:

Pochód Gwarkowski 2023. Nowe postacie, nowe stroje i ten sam tarnogórski vibe

Autor: Urszula Gołkowska

27/07/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon