Pochód gwarkowski 2023. Królowa Marysieńka otrzyma nowy strój [WIDEO]

Wczoraj, 20 sierpnia, przed oczami pierwszych tarnogórzan ukazała się piękna suknia, w której wystąpi tegoroczna odgrywająca królową Marię Kazimierę Sobieską. Do Muzeum w Tarnowskich Górach zawitali także sarmaci.

Nowa suknia dla królowej

20 sierpnia w Muzeum w Tarnowskich Górach odbyło się wydarzenie zorganizowane z okazji rocznicy pobytu Jana III Sobieskiego oraz jego wojsk w naszym mieście. To tutaj monarcha pożegnał się ze swoją żoną Marysieńką i ruszył w dalszą drogę do Wiednia. W ostatnią niedzielę w Tarnowskich Górach miało miejsce oprowadzanie po wystawach "Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia" i "Wiwat Jan III Sobieski". To jednak tylko część atrakcji.

Tego dnia pokazano nowy strój, jaki będzie nosić królowa Sobieska podczas nadchodzącego pochodu gwarkowskiego. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć, jak zakładane są poszczególne części (a było ich naprawdę sporo) reprezentacyjnej sukni. W roli modelki wystąpiła Anna Gołkowska, natomiast o damskiej modzie XVII wieku opowiadał Krzysztof Stręcioch. Strój składa się z kilku elementów m.in. kloszowanego żakietu, gorsetu, spódnicy i turkusowego płaszcza ze złotymi orłami.

Po ubraniu Marysieńki we wszystkie ozdobne tkaniny, dołączył do niej mąż - Jan III Sobieski (w tej roli Łukasz Wylężek). Oboje udali się na spotkanie z młodszymi i starszymi tarnogórzanami. Przy okazji zaprezentowano także uzbrojenie z czasów Odsieczy Wiedeńskiej. Wydarzenie prowadził Krzysztof Banaś.

Gwarki - pochód 2022

Może Cię zainteresować:

Pochód Gwarkowski 2023. Nowe postacie, nowe stroje i ten sam tarnogórski vibe

Autor: Urszula Gołkowska

27/07/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie góry gwarki marysieńka

Tak będzie wyglądać tegoroczna Marysieńka

Tarnogórskie spacery 2023

Muzeum zaprasza na tarnogórski spacer śladami Hagera

Muzeum w tarnowskich górach

Co nowego w Muzeum w Tarnowskich Górach?

Noc Muzeów w Tarnowskich Górach

Noc Muzeów w Tarnowskich Górach i Bouterwek w roli głównej

Gwarki - pochód 2022

Ruszają przygotowania do Gwarków 2023

Muzeum tarnowskie góry książka donnersmarck

Muzeum w Tarnowskich Górach prezentuje nową książkę

Tarnowskie góry lo im sempołowskiej

Poszukiwane pamiątki związane z I LO im. Sempołowskiej