Pochód gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego?

W Tarnogórskim Centrum Kultury odbyły się konsultacje związane z nową formą wyróżnienia naszej kolejnej tradycji. To jeden z pierwszych kroków do dodania jej do wyjątkowego spisu.

Urszula Gołkowska
Gwarki - pochód 2022

Pochód na Krajową Listę Dziedzictwa

Niedawno informowaliśmy o planach Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Działacze starają się o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego unikatowych na skalę świata górniczych tradycji kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej. Przedstawiciele SMZT wymieniają między innymi kult św. Barbary jako patronki górników, który rozpoczął się właśnie w naszym mieście. W listopadzie 2022 roku odbyły się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. To jednak nie koniec dobrych wieści.

Podobne spotkanie miało miejsce w tym tygodniu w Tarnogórskim Centrum Kultury. Dotyczyło wpisania na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego pochodu gwarkowskiego. 9 marca zainteresowani zebrali się w siedzibie TCK. Wprowadzenie i omówienie, czym jest niematerialne dziedzictwo kulturowe, poprowadziła Agata Mucha, Koordynator ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego z Pracowni Terenowej NID w Katowicach. Następnie odbyła się prezentacja Tarnogórskiego Centrum Kultury i historii pochodu gwarkowskiego. Później przyszedł czas na panel dyskusyjny, debatę oraz wypracowanie roboczej struktury wniosku o wpis.

Co dalej? Jak informuje Krzysztof Stręcioch, rzecznik TCK, kolejnym krokiem będzie redagowanie wspomnianego dokumentu oraz zbieranie dodatkowych materiałów. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i Tarnowskie Góry zyskają kolejny powód do dumy.

Gwarki - pochód 2022

Może Cię zainteresować:

Gwarkowskie tradycje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Jest taki pomysł

Autor: Urszula Gołkowska

14/11/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon