Polsko-ukraińska integracja przy wspólnym stole w Kaletach. Zebrano aż 13 tysięcy złotych!

W sąsiedniej gminie odbyło się spotkanie z nowymi mieszkańcami. Uczestnicy mogli spróbować kulinarnych pyszności i wspomóc zbiórkę charytatywną.

Prosecco Bistro
Obiad Ukraina Kalety

Przy pierogach i barszczu

W marcu w Tarnowskich Górach odbył się polsko - ukraiński piknik integracyjny. Na rynku miała miejsce degustacja tradycyjnych dań naszych nowych gości. Wydarzenie cieszyło się niemałą popularnością. Jak się okazało, w innych miejscowościach także znajdują się chętni do przeprowadzenia podobnych inicjatyw.

10 kwietnia w Kaletach miał miejsce ukraiński obiad. Mieszkańcy zostali zaproszeni na parking przy lokalu Prosecco Bistro. Od 12:00 do 15:00 serwowane były pielmieni, wareniki, barszcz, naleśniki czy desery. Potrawy przygotowywały same Ukrainki.

Ukraiński Obiad w Kaletach
Prosecco Bistro

I tym razem frekwencja dopisała. Organizatorzy wydali 1000 porcji posiłku. Degustacja połączona była ze zbiórką na rzecz zamieszkałych w Kaletach Ukraińców. Podczas wydarzenia udało się zebrać 13 000 złotych. Środki zostały przekazane na konto Fundacji Poradnictwa Pro Bono, która rozdysponuje je wśród potrzebujących.

- Kochani! Ogromnie Wam dziękujemy, okazaliście tyle wsparcia, że nie byliśmy sobie tego w stanie wyobrazić. Wiemy, że czekaliście w długiej kolejce i niektóre produkty za szybko się skończyły, ale nie liczyliśmy na taką piękną frekwencję - cieszą się organizatorzy.
- Dziękujemy bardzo wszystkim paniom z Ukrainy, które przygotowały te pyszności, wszystkim bez wyjątku, wszystkie bardzo ciężko pracowały na ten sukces - zaznaczają.

Prawne wsparcie dla Ukraińców

Wydarzenie miało nie tylko wymiar kulinarny. Podczas spotkania można było wysłuchać prelekcji prawników. Tematami były: prawa i obowiązki polskich gospodarzy, prawa i obowiązki Ukraińców w Polsce oraz jak zmieniły się prawa i obowiązki na Ukrainie w czasie wojny. O wymienionych kwestiach opowiadali: mgr Ewelina Milan, adw. Maria Tsypiashchuk, dr Kateryna Datsko i r. pr. Paweł Klimek.

Panie z Ukrainy, które przygotowały pyszności na piknik

Może Cię zainteresować:

"Tarnogórzanie Ukraińcom, Ukraińcy - Tarnogórzanom", czyli kulinarna integracja na Rynku

Autor: Urszula Gołkowska

20/03/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon