Powiat Tarnogórski jako członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej?

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach poinformowało o projekcie uchwały w sprawie przystąpienia naszego powiatu do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) w roli członka wspierającego.

Powiat tarnogorski stowarzyszenie milosnikow ziemi tarnogorskiej

Powiat dla Stowarzyszenia

- Przypominamy, że to dzięki działaniom Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2017 roku tarnogórskie podziemia wraz z systemem odprowadzania wód zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wydarzenie to spowodowało, że miasto Tarnowskie Góry, a tym samym Powiat Tarnogórski zaistniały na turystycznej mapie świata - podkreślają władze powiatu.

Przystąpienie do SMZT będzie się wiązać z wpłaceniem składki. Dla samorządów jest ona równa iloczynowi liczby mieszkańców danego obszaru i kwoty 25 groszy. Biorąc pod uwagę fakt, że w powiecie tarnogórskim zameldowanych jest 140 519 osób (2019 r.), Starostwo przekaże Stowarzyszeniu 35 129,75 złotych. Zarząd zachęca także inne gminy oraz powiaty do pomocy organizacji.

Decyzja w sprawie wspierającego członkostwa nie jest jeszcze ostateczna. Temat ten zostanie przedyskutowany przez radnych podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 23 lutego. Sprawę komentuje także samo Stowarzyszenie.

- Taką możliwość przewiduje Statut Stowarzyszenia oraz najnowsza uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków SMZT z 6 lutego br. w sprawie ustalenia wysokości składek członkowskich dla członków wspierających Stowarzyszenie. Art.4 Statutu SMZT z 5 lipca 2020 roku wskazuje, iż członkostwo w Stowarzyszeniu może mieć charakter członkostwa zwyczajnego, nadzwyczajnego, wspierającego i honorowego - tłumaczą przedstawiciele organizacji.

Zbiórka nadal trwa

Członkowie SMZT wciąż apelują o pomoc finansową dla utrzymania obiektów UNESO. Co prawda atrakcje przyjmują już pierwszych gości, jednak wpływy ze sprzedanych ostatnio biletów nie są w stanie pokryć strat wywołanych długotrwałym lockdownem. W tym tygodniu do akcji wspierania Stowarzyszenia dołączył nowy aktor - Mariusz Kałamaga. Więcej informacji na temat zrzutki znaleźć można TUTAJ.

fot. Zabytkowa Kopalnia Srebra

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Stowarzyszenie milosnikow ziemi tarnogorskiej

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej...

Unesco tarnowskie gory

Pomoc województwa dla zabytków UNESCO w...

Tarnowskie gory kopalnia srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego...

Tarnowskie góry unesco bilbord

Nowy bilbord ma zachęcać do odwiedzenia Tarnowskich Gór

Oznaczenia UNESCO w Tarnowskich Górach

Witacze przy głównych tarnogórskich drogach już gotowe

Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

Znaki UNESCO poprowadzą do najważniejszych zabytków Śląska?

Zabytkowa kopalnia srebra zmieni wlasciciela

Zabytkowa Kopalnia Srebra zmieni właściciela?...