Poznajcie historię tarnogórskich Żydów. Już dziś pierwsza Środa na Gliwickiej

Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza do odwiedzenia mniej znanego zabytku. W wakacje można poznać go z przewodnikiem. Pierwsze w sezonie letnim oprowadzanie dziś, 3 lipca.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie gory cmentarz zydowski

Środy na Gliwickiej

Nie wszyscy wiedzą, że w Tarnowskich Górach, oprócz znanych i rozpoznawalnych przez turystów miejsc, znajduje się także żydowski cmentarz. Opiekuje się nim Stowarzyszenie Gliwicka 66. Pasjonaci organizują w wakacje akcję, dzięki której każdy chętny może zajrzeć tam za darmo. Spotkania odbywają się w środy lipca i sierpnia. Trwają od godziny 17:00 do 19:00.

Razem z wolontariuszami będziemy w tym czasie bezpłatnie oprowadzać wszystkich zainteresowanych. Opowiemy o historii i kulturze tarnogórskich Żydów, specyfice tutejszego cmentarza oraz działalności Stowarzyszenia - zapraszają organizatorzy.

Zabytek znajdziemy przy ulicy Gliwickiej 66. Tymczasem w Muzeum w Tarnowskich Górach można obejrzeć wystawę "Prawdziwie był to dom Boga... Synagoga w Tarnowskich Górach". Potrwa do 25 sierpnia.

Na ekspozycji znalazły się głównie przedmioty wydobyte podczas badań archeologicznych, przeprowadzonych w 2021 roku. Ich uzupełnieniem są archiwalna ikonografia oraz teksty przybliżające dzieje synagogi i miejscowej społeczności żydowskiej. Na wystawie można również zobaczyć cyfrową wizualizację nieistniejącego budynku - czytamy w opisie.
Tarnowskie Góry, stary cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

Gliwicka 66 z nowym podcastem. Posłuchamy o żydowskiej kulturze i tradycjach

Autor: Urszula Gołkowska

24/11/2023

Tarnogórska synagoga

Może Cię zainteresować:

Gliwicka 66 wirtualnie zrekonstruowała zabytek. Jak wyglądała tarnogórska synagoga? [FILM]

Autor: Urszula Gołkowska

08/11/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon