Prace na linii kolejowej Zawiercie - Tarnowskie Góry trwają. Co nowego już się pojawiło?

Powiększa się infrastruktura związana z rewitalizacją linii nr 182. Sporo dzieje się obecnie w Pyrzowicach.

Na lotnisko pociągiem

Trwają roboty mające na celu przywrócenie połączenia kolejowego między Tarnowskimi Górami a Zawierciem. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy naszego miasta będą mogli dotrzeć do portu lotniczego Katowice Airport (lotnisko w Pyrzowicach) w niecałe 20 minut. Wartość zadania to 660 mln zł netto. Udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotacja pokryje większość kosztów - ponad 500 mln zł. Zakończenie prac planuje się na koniec 2023 roku.

Pociągiem na lotnisko. Prace już ruszyły

Realizacja projektu ma za zadanie zwiększyć komfort podróży pasażerów. Równocześnie może przyczynić się do sprawnego transportu towarów drogą kolejową i lotniczą. Według PKP PLK inwestycja ma także zalety proekologiczne.

W Pyrzowicach powstaje stacja

Wiele dzieje się aktualnie w gminie Ożarowice. W Pyrzowicach przy lotnisku powstaje nowa stacja kolejowa. Gotowa jest część przejścia podziemnego, które pozwoli pasażerom bezpiecznie się przemieszczać. Powstają także nowe perony.

W ramach inwestycji w Pyrzowicach budowany jest wiadukt kolejowy nad DW 913. Infrastruktura ma zastąpić obecny przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem będzie znajdować się droga, chodnik, a także ścieżka rowerowa.

Uwaga kierowcy - utrudnienia drogowe w Pyrzowicach

Od 19 stycznia obowiązują zmiany w organizacji ruchu w okolicy lotniska. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, do Katowice Airport będzie można dojechać ul. Piłsudskiego, a następnie drogą tymczasową - przedłużeniem ul. Zagrodowej. Fragment DW 913 do portu lotniczego pozostanie czasowo zamknięty.

Wspomniany wiadukt ma powstać do września 2023 roku. Do tego czasu Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje wybudować nową drogę.

Połączenie Zawiercie - Tarnowskie Góry coraz bliżej

Prace trwają także w innych miejscach.

- Na przygotowywanej trasie, najbardziej zaawansowane prace są na odcinku Pyrzowice Lotnisko – Siewierz. Układany jest tor. Nowe perony widać na stacji Siewierz oraz przystanku Mierzęcice. Powstaje lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
- Budowane są bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Prace obejmują przyczółki wiaduktów kolejowych nad autostradą A1 i w Miasteczku Śląskim nad DW 908. Zakończyły się roboty na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu. Na stacji Zawiercie rozpoczęły się prace przy nowym peronie nr 3. Obiekt będzie połączony z wykorzystywanym obecnie przejściem podziemnym, łączącym obie strony miasta. Prowadzone są prace przy wymianie podtorza i odbudowie torów - dodaje.

Prace w Miasteczku Śląskim i utrudnienia dla kierowców

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Osada Jana

Nowy przystanek PKP w Tarnowskich Gór na Osadzie Jana

Prace w ramach odbudowy linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie

Utrudnienia drogowe w Miasteczku Śląskim

Tarnowskie Góry, Strzybnica

Radni interpelują w sprawie starego cmentarza ewangelickiego

Tarnowskie Góry, Kurna Chata i zapadlisko

Jest decyzja w sprawie zapadlisk! Co postanowił PINB?

Dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach

Ekologia i linia kolejowa Tarnowskie Góry - Zawiercie

Tarnowskie gory pociag 2021

Pociągiem na lotnisko. Prace już ruszyły

Zmodernizowane przejścia dla pieszych w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry. Nowe oświetlenie przejść dla pieszych