Prawosławne nabożeństwo w Tarnowskich Górach. Kiedy i gdzie się odbędzie?

W naszym mieście będzie mieć miejsce wydarzenie zorganizowane dla prawosławnej mniejszości. Przestrzeń udostępniła parafia z Osady Jana.

Stanisław Torbus
Tarnowskie Góry - nabożeństwo prawosławne

Nabożeństwo prawosławne w Tarnowskich Górach

To już kolejne takie wydarzenie w naszym mieście, odkąd gościmy w nim naszych wschodnich sąsiadów. Przypomnijmy, że nabożeństwo dla wiernych prawosławnych miało miejsce już w marcu tego roku. Dzięki zaangażowaniu tarnogórzan oraz przedstawicieli parafii w Sosnowcu udało się zorganizować wspólną modlitwę.

Również tym razem nabożeństwo odbędzie się w katolickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Kamila w Tarnowskich Górach (ul. Bytomska 22). Rozpocznie się ono 3 stycznia (wtorek) o godzinie 17:30. Modlitwom przewodniczyć będzie ks. dr Mikołaj Dziewiatowski z Cerkwi Prawosławnej pw. św. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu.

W tym roku w Tarnowskich Górach do świątecznego stołu zasiedli nie tylko katolicy czy protestanci, ale także prawosławni. Tradycyjnie obchodzą oni Boże Narodzenie kilkanaście dni później - 7 stycznia. Ma to związek z różnicą wynikającą z używania odmiennych kalendarzy: gregoriańskiego i juliańskiego. Jednak w tym roku Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwolił wiernym na celebrowanie święta 25 grudnia.

- Nie przesuwamy dnia Bożego Narodzenia. Będzie to dodatkowy dzień uwielbienia, z uroczystościami odbywającymi się zgodnie z oficjalnym kalendarzem juliańskim - tłumaczył arcybiskup Jewstratij Zoria w rozmowie z Politico.
Klub Seniora w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach powstał polsko-ukraiński Klub Seniora. Kiedy następne spotkanie?

Autor: Urszula Gołkowska

06/07/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon