Projekt pracownic tarnogórskiego MOPS najlepszy! Nagroda minister Rodziny i Polityki Społecznej przyznana

Trzy pracownice tarnogórskiego MOPS zostały wyróżnione za zajęcia przeprowadzone w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn. Na czym polegało to przedsięwzięcie?

UM Tarnowskie Góry
Nagroda minister Rodziny i Polityki Społecznej

TG nagrodzone

18 listopada w Pałacu Prezydenckim minister Marlena Maląg wręczyła nagrody specjalne za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w 2021 roku. Wśród wyróżnionych znalazł się także projekt z naszego miasta. Działania "Razem aktywniej" skierowane były do beneficjentów tarnogórskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn.

- Inicjatywa miała zmobilizować mieszkańców schroniska do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym - opowiadają pracownicy MOPS. - Projekt co prawda się skończył, ale wiele z jego elementów kontynuowanych jest i będzie nadal - dodają.

Autorkami przedsięwzięcia są: Magdalena Kosmala, Dominika Zwierzykowska i Agnieszka Jantos.

"Razem aktywniej"

W ramach podjętych działań zorganizowano wykłady, warsztaty (budowanie pozytywnych relacji w grupie, rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej, sposoby rozwiązywania konfliktów w grupie), indywidualne konsultacje z trenerem, pokazy filmowe, cykl zajęć ruchowych z rehabilitantem pt. „AKTYWNIE po zdrowie".

Zajęciom towarzyszyły także działania kulturalne. Przeprowadzono wirtualną wycieczkę szlakiem zabytków tarnogórskich. Zaproszono także specjalnego gościa - Krzysztofa Respondka.

- Każdy artysta ma w swoim dorobku takie występy i spotkania, które zapamięta na zawsze – moja wizyta w schronisku właśnie takim będzie - wspomina aktor. - Nigdy i nigdzie nie spotkałem się z taką prostolinijnością i bezpośredniością. Jeśli zorganizujecie kolejne takie spotkania, już się na nie piszę - zapowiada.

Do włączenia się w projekt zachęcono także tarnogórzan. Każdy zainteresowany mógł w przedświątecznym czasie wesprzeć zbiórkę zimowych skarpet dla mieszkańców schroniska. Więcej na ten temat w artykule: "Akcja Skarpetka zakończona sukcesem. Tarnogórzanie nie zawiedli".

Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Artystyczno - Projektowych w Tarnowskich Górach tworzyli prace plastyczne w ramach konkursu "„Dziewczynka z zapałkami. Samotny, bezdomny i zapomniany… jak dziewczynka z zapałkami – obraz człowieka bezdomnego”.

Mieszkańcy schroniska zbudowali altanę i ławki z europalet oraz przygotowali mur, na którym powstanie mural wykonany właśnie przez tarnogórską młodzież.

- Projekt socjalny „Razem aktywniej” zapoczątkował zmiany w sposobie życia mieszkańców Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowskich Górach. Udział w projekcie znacząco wpłynął na poprawę relacji między mieszkańcami oraz zwiększył ich zaangażowania do podejmowania współpracy na rzecz wspólnoty - opowiadają pracownicy ośrodka.
- Dzięki realizacji projektu udało się przełamać stereotypy osoby bezdomnej i ocieplić jej wizerunek. Ukazano pozytywny obraz schroniska i jego mieszkańców. Dodatkowo zmieniono postrzeganie pracownika socjalnego i instytucji pomocy społecznej - dodają.

Pomagają, szkolą, usamodzielniają i dobrze się bawią, czyli o Środowiskowym Domu Samopomocy

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon