Radna apeluje o wstrzymanie robót przy ul. Królika. "Ja nie będę ryzykować"

8 sierpnia członkini Rady Miejskiej złożyła pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Aleksandra Król-Skowron wnioskuje o zawieszenie prac remontowych w centrum miasta.

- Kolejne dni mijają, a na Teofila Królika pojawiają się kolejne zapadliska. I co robi inwestor na placu synagogi? Dalej prowadzi remont, dalej są przywożone ciężkie krawężniki, kostki brukowe... Czy naprawdę musi się zawalić kwartał Tarnowskich Gór, żeby się na chwile zastanowić? Ja nie będę ryzykować - oznajmia radna.

Aleksandra Król-Skowron zwróciła się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego. Przypomniała, że po powstaniu zapadliska, jakie miało miejsce na początku lipca, w dalszym ciągu prowadzone były prace budowalne. Natomiast w ostatnim tygodniu miesiąca doszło do zawalenia się ściany budynku przy ulicy Królika.

Zawaliła się Kurna Chata. Jak wesprzeć restaurację?

- Niestety w piątek, 6 sierpnia, pojawiło się kolejne zapadlisko w rejonie ulicy Teofila Królika. W piątek [6 sierpnia] obok omawianego zapadliska zaparkował samochód ciężarowy, dowożący krawężniki na remontowany "plac synagogi" - stwierdza radna.
- W trosce o życie i majątek tarnogórzan wnioskuję o wstrzymanie robót budowalnych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowanego do czasu ustalenia faktycznych okoliczności wpływających na pojawienie się coraz to nowych zapadlisk w tym rejonie Tarnowskich Gór - dodaje

Nowe wiadomości w sprawie zapadliska

Dziś, 10 sierpnia, Urząd Miasta poinformował o nowych działaniach podjętych we wspomnianej lokalizacji.

Wczoraj [9 sierpnia] w rejonie ulic Królika i Dolnej zaczęło się ponowne mapowanie terenu w okolicy zapadlisk georadarem, co jest pierwszym elementem wykonywanym na miejscu ekspertyzy geologiczno-górniczej. Specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa sprawdzają teren w promieniu kilkudziesięciu metrów od zapadlisk, aby wykryć ewentualne kolejne pustki pod powierzchnią ziemi. Jeszcze w tym tygodniu planowane jest wykonanie pierwszych odwiertów.

Wczoraj, dziś i jutro w tym samym rejonie PWiK w Tarnowskich Górach prowadzi prace na sieci wodociągowej. Prace mają na celu dostosowanie infrastruktury w związku z koniecznością zagwarantowania dostawy wody dla zagrożonego terenu w razie ewentualnych kolejnych zapadlisk lub prowadzonych w przyszłości prac. Równolegle monitorowany jest stan sieci w całym rejonie - czytamy w oświadczeniu.

Radna proponuje zmianę w uchwale o zabytkach. Ma to pomóc Kurnej Chacie

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry - zapadliska

Rusza remont ul. Królika. Rozpocznie się usuwanie zapadlisk

Kurna Chata, Tarnowskie Góry

Burmistrz w sprawie Kurnej Chaty

Tarnowskie Góry, Kurna Chata, zapadlisko

Radna proponuje zmianę w uchwale o zabytkach

Tarnowskie Góry - licznik przy Kurnej Chacie

Zapadlisko przy ul. Królika doczekało się własnego licznika

Projekt bez tytułu 2021 09 10 T165548 856

Zapadliska w centrum Tarnowskich Gór. Co było ich przyczyną?

Tarnowskie Góry - zamknięte ulice Zamkowa i Bondkowskiego

Uwaga kierowcy! Kolejne utrudnienia w centrum miasta

Tarnowskie Góry 26.07-01.08.2021

Podsumowanie tygodnia 26.07-01.08