Radni tarnogórscy przeciwko Paktowi Migracyjnemu. "Stanowisko wynika z troski o bezpieczeństwo, zdrowie i dobrobyt mieszkańców"

Podczas wczorajszej sesji, 29 kwietnia, w porządku obrad pojawił się projekt uchwały związany z relokacją nielegalnych imigrantów. Większość radnych zagłosowała przeciwko umiejscowieniu ich na terenie powiatu tarnogórskiego. Starosta Adam Chmiel poinformował, że do samorządu nie dotarły żadne plany budowy ośrodka.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Sesja rady powiatu tarnogorskiego nielegalni imigranci

Radni przeciwko Paktowi Migracyjnemu

Wczoraj, 29 kwietnia, odbyła się XIV sesja Rady Powiatu. Jednym z jej punktów był projekt uchwały "w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec relokacji nielegalnych imigrantów na terenie powiatu tarnogórskiego w ramach tzw. "Paktu Migracyjnego"". Dokument został zainicjowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. W piśmie czytamy:

Z zaniepokojeniem obserwujemy i analizujemy od dłuższego czasu wprowadzane przez organy Unii Europejskiej regulacje prawne objęte pojęciem "Paktu Migracyjnego", tj. szereg aktów prawnych nakładających na Państwa Członkowskie obowiązki przyjmowania relokowanych imigrantów z obcych nam kulturowo krajów. Za regulacjami tymi idą konkretne organizacyjne działania rządu przymuszające organy samorządów terytorialnych w kraju do przygotowania miejsc pobytu migrantów na ich terenie (...).

Zaznaczamy, że nasze obawy nie wynikają z jakichkolwiek generalnych uprzedzeń do obcokrajowców, a płyną jedynie z obserwacji medialnych zachowań nielegalnych imigrantów w innych państwach Europy Zachodniej, w których mieszkańcy boją się wyjść po zmierzchu na ulice, kobiety przebywać w miejscach publicznych, dzieci bawić na placach zabaw, policja interweniować w licznych dzielnicach, które zasiedlili imigranci. Nadreprezentacja nielegalnych imigrantów przybyłych w szczególności z państw Afryki i Bliskiego Wschodu w przestępstwach na tle seksualnym, przeciwko życiu i zdrowiu, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi jest wręcz zatrważająca. W zdecydowanej większości osoby te nie wykazują chęci podjęcia pracy zarobkowej, zaakceptowania zasad prawa, tradycji i kultury państw goszczących, a ich obecność obciąża jedynie budżety tych państw.

Tarnowskie Góry, podobnie jak pozostałe miasta powiatu, są miastami z kilkusetletnią tradycją miejską, kulturalną, gospodarczą i oświatową; te piękne dziś miasta wyrosły z trudu ciężkiej pracy wielu pokoleń naszych przodków. Są miastami bezpiecznymi, przyjaznymi do życia i wypoczynku, chętnie odwiedzanymi przez turystów. Dziś na nas, jako mieszkańcach powiatu wdzięcznym naszym przodkom, ciąży obowiązek zachowania tego materialnego i niematerialnego dziedzictwa.

Cały projekt jest dostępny na stronie BIP Powiatu Tarnogórskiego. Do tekstu dodano kilka autopoprawek niezmieniających jego wydźwięku.

Podział w sali sesyjnej

Podczas obrad radni zabrali głos w sprawie projektu uchwały.

- Dzisiaj powinniśmy zrobić wszystko, powinniśmy się zjednoczyć, aby nasi mieszkańcy powiatu tarnogórskiego, naszych gmin, sołectw, nasze rodziny dostały jasny syngal, że tutaj samorządy będą bronić mieszkańców powiatu tarnogórskiego - stwierdził radny PiS Krzysztof Banek. - Nie możemy dopuścić, że osoby z kręgu kulturowego nam dzisiaj dalekiego, które w sposób nielegalny, podkreślam - nielegalny, będą sprowadzane w ramach polisy ubezpieczeniowej czy jakiegoś ciemnego stolika w Brukseli, aby zakłócały nam porządek - dodał.

Nie wszystkim spodobała się uchwała. Swoje stanowisko przedstawili także przeciwnicy projektu.

- Moje niematerialne dziedzictwo tu na Śląsku jest w wielokulturowości - powiedział radny KO Michał Sporoń. - Ja nie będę uczestniczył w tym zdarzeniu [głosowanie], tym bardziej, że niech Państwo się zastanowią. Wprowadzają tutaj Państwo politykę strachu (...). Ja nie doprowadzę do tego, żeby polityka strachu i lęku doprowadziła do tego, żeby mój sąsiad był dla mnie wrogiem - zakończył.

Do sprawy odniósł się także starosta Adam Chmiel. Stwierdzi, że nie ma planów, by w powiecie utworzyć ośrodek dla nielegalnych imigrantów. Przypomniał także oświadczenie Zarządu Powiatu Tarnogórskiego w tym temacie. Ostatecznie większość radnych, 14, poparła uchwałę. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Z 25 radnych aż 10 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Starostwo powiatowe osrodek dla uchodzcow

Może Cię zainteresować:

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach o ośrodku dla uchodźców: "Nieprawdziwa informacja, mająca na celu wywołanie niepokoju społecznego"

Autor: Urszula Ważna

09/04/2025

Warsztaty "Bądź sobą i miej czyste serce"

Może Cię zainteresować:

Kinga Zawodnik w Tarnowskich Górach. Uczy młodzież, jak przeciwstawiać się hejtowi

Autor: Urszula Ważna

03/04/2025

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama