Starostwo obala dezinformację w temacie ośrodka dla uchodźców
Część lokalnej społeczności obiegła informacja, iż na terenie powiatu tarnogórskiego miałoby powstać miejsce, gdzie osiedlą się uchodźcy z Afryki. Temat migracji budzi ostatnio dużo emocji, a do tego - zwłaszcza w przestrzeni internetowej - pojawiają się kolejne przykłady manipulacji. Do tematu domniemanego ośrodka dla uchodźców odniosło się Starostwo Powiatowe. Urząd stwierdził, iż nie ma żadnych danych na ten temat. Zarząd Powiatu Tarnogórskiego opublikował także specjalne oświadczenie.
W związku z pojawieniem się w mediach społecznościowych stworzonej grafiki sugerującej, jakoby na terenie Powiatu Tarnogórskiego miał powstać największy w Polsce ośrodek dla uchodźców z Afryki, informujemy stanowczo, że jest to nieprawdziwa informacja, mająca na celu wywołanie niepokoju społecznego i szerzenie dezinformacji.
Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach nie prowadzi żadnych działań zmierzających do utworzenia takiego ośrodka. Do chwili obecnej nie wpłynęła do nas żadna informacja ani decyzja w tym zakresie od organów centralnych czy wojewódzkich. Biuro Bezpieczeństwa Publicznego i Zdrowia nie posiada również żadnych danych potwierdzających, by taki ośrodek miał powstać.
Pragniemy z całą mocą podkreślić, że organy powiatu działają wyłącznie na podstawie i w granicach obowiązującego prawa, a decyzje o ewentualnym utworzeniu ośrodków dla uchodźców leżą wyłącznie w gestii władz centralnych. Nie posiadamy żadnych informacji o planach utworzenia takiego ośrodka w naszym powiecie.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego o weryfikowanie informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej i zachowanie zdrowego rozsądku. Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z fałszywymi doniesieniami dotyczącymi rzekomego tworzenia ośrodków dla nielegalnych migrantów, które mają na celu wzbudzenie niepotrzebnych emocji.
Sprawę komentuje także jeden z tarnogórskich radnych miejskich - Paweł Sienko (Nasz Samorząd). On także dementuje pogłoski.
Od pewnego czasu dzwonią do mnie znajomi i przyjaciele, a na ulicach pytają mieszkańcy, czy to prawda, że w Tarnowskich Górach powstanie ośrodek dla uchodźców z Afryki? Pojawiają się plotki, że podczas sesji Rady Miejskiej dyskutowano o przyjęciu 700 nielegalnych uchodźców pochodzących z krajów afrykańskich. Odpowiadam - to bzdura! - tłumaczy radny. - Osoby, które tworzą takie grafiki oraz, często pod fałszywymi danymi, rozpowszechniają je poprzez komunikatory i w mediach społecznościowych, dążą do wzniecenia paniki i strachu wśród mieszkańców - ostrzega.
Bardzo często fake newsy są celowo skonstruowane w sposób, mający wzbudzić w odbiorcach określone silne emocje: poczucie zagrożenia, nieufność czy gniew. Prezentowane mogą być także jako informacje "utajniane" przez państwo czy samorządy. W przypadku kontaktu z tego typu wiadomościami warto sprawdzić, co na ten temat publikują urzędy lub nawet inne media. W ten sposób można choć częściowo uchronić się przed dezinformacją.

Może Cię zainteresować:
Kinga Zawodnik w Tarnowskich Górach. Uczy młodzież, jak przeciwstawiać się hejtowi

Może Cię zainteresować: