Radny proponuje: z Tarnowskich Gór do Bytomia... tramwajem. Podobno były już takie plany

Do Urzędu Miasta wpłynęło ciekawe zapytanie jednego z radnych. W dokumencie czytamy o pomyśle trasy tramwajowej łączącej centrum przez Bobrowniki Śląskie ze Stroszkiem.

ZTM Info
Tarnowskie góry tramwaje

Tramwaje w Tarnowskich Górach?

Taką propozycję wniósł jeden z przedstawicieli Inicjatywy Obywatelskiej. 30 września Mariusz Kupny złożył zapytanie dotyczące możliwości połączenia Tarnowskich Gór i Bytomia linią tramwajową. Miałaby ona przebiegać przy trasie kolejki wąskotorowej.

- Aktualnie w Bytomiu Spółka Akcyjna "Tramwaje Śląskie" realizuje ogromne prace na istniejącej linii tramwajowej, w tym wymianę torów i sieci. Z uwagi na powyższe i budowę w niedalekiej przyszłości połączeń rowerowych z Bytomiem możliwe byłoby (z ubieganiem się o pozyskanie [środków] finansowych ze źródeł zewnętrznych) także zbudowanie podłączenia się do istniejącej linii tramwajowej, która jest ekologicznym środkiem transportu i mogłaby ewentualnie w przyszłości odciążyć transport drogowy na ul. Bytomskiej, Korola, Strzelców Bytomskich - czytamy w piśmie.

Urząd Miasta odpowiada

17 października radny otrzymał informację zwrotną w sprawie swojego śmiałego pomysłu. Jak się okazało, nie był pierwszym, który zauważył opcją tramwajowego połączenia między Tarnowskimi Górami i Bytomiem. Budowa linii przy wąskotorówce prawdopodobnie w kierunku naszego miasta była rozważana już 50 lat temu. Jak stwierdza w odpowiedzi burmistrz Arkadiusz Czech, obecnie nie ma takich planów. Zaznaczył także, że inwestycja byłaby zależna od zaangażowania się większej ilości podmiotów zainteresowanych, w tym Tramwajów Śląskich. Co więcej, na wspomnianym odcinku planowana jest budowa trasy rowerowej.

- Należy ponadto wziąć pod uwagę niezbędne do realizacji takiego pomysłu nakłady finansowe. Wspomniane przez Pana Radnego prace prowadzone przez Tramwaje Śląskie S.A. dotyczą wymiany, a nie budowy nowych połączeń - stwierdza w piśmie burmistrz.
Tarnowskie Góry panorama

Może Cię zainteresować:

Wieża widokowa na Górze Cipiorg? Radny interpeluje do władz miasta. Co na to Ratusz?

Autor: Urszula Gołkowska

25/01/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon