Remont kamienicy przy Lewka 5. Są już dostępne wizualizacje! Co tam powstanie?

Urząd Miasta opublikował kolejne informacje w temacie renowacji starego budynku. Jak będzie wyglądał po zakończeniu prac?

Czas na remont

Kamienicą zajmuje się Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Być może już w przyszłym roku organizacja będzie mogła rozpocząć działania związane z obiektem, który znajduje się obecnie w złym stanie. Powstać ma w nim 21 mieszkań o powierzchni około 40 metrów kwadratowych. Lokale będą wyposażone w węzeł sanitarny, kuchnie oraz centralne ogrzewanie. W budynku pojawi się także winda.

– Chcemy, aby lokale przy ul. Lewka 5 zajęły osoby starsze, które teraz mieszkają w centrum miasta, w dużych mieszkaniach. Trudno je ogrzać i utrzymać. Seniorom w mniejszych, ale bardziej komfortowych pomieszczeniach będzie się lepiej mieszkać. W kamienicy, na parterze, zaprojektowano także pomieszczenie wspólne, miejsce spotkań lokatorów – mówi Franciszek Paśmionka, prezes MTBS.

Modernizację przejdzie także elewacja budynku. Wizualizacje przyszłego wyglądu kamienicy można zobaczyć w galerii na końcu artykułu. Całość projektu wyceniana jest na co najmniej 8,5 miliona złotych.

Tarnowskie Góry, ul. Lewka 5
UM Tarnowskie Góry

Prace mogą rozpocząć się już w przyszłym roku, a zakończyć pod koniec 2023 r. Jest to uzależnione od przyznania kredytu przez Banku Gospodarstwa Krajowego. Swoje wsparcie zapowiada Urząd Miasta. Na razie środki przeznczone na ten cel wynoszą 300 tys. zł, lecz władze samorządowe informują, że istnieje możliwość pozyskania dotacji w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych działań remontowych.

Co do tej pory działo się z obiektem przy ul. Lewka 5?

- Zaraz po przejęciu kamienicy przez MTBS wywieziono z niej 4 kontenery śmieci po lokatorach. W sierpniu 2019 r. zawarto umowę z firmą projektową. Autorem projektu przebudowy budynku został Adam Kulczycki - informują pracownicy Urzędu Miasta.
- Ponad rok potrwały uzgodnienia konserwatorskie i sieciowe. Należało też dokładnie zbadać stan techniczny budynku, który okazał się zły, w związku z czym zdecydowano, że należy wymienić wszystkie stropy oraz odkopać i wzmocnić fundamenty. Ostatecznie pozwolenie na budowę MTBS otrzymało w sierpniu tego roku - dodają.

Nowa inwestycja dla tarnogórskiego Chemika. Co pojawiło się w szkole?

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie góry budżet obywatelski 2022

Znamy już wyniki Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok

Tablica upamiętniająca w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry. Nowy remont - nowe tabliczki w centrum

Tarnowskie Góry Urząd Miasta

Radny w sprawie terenu za Parkiem Wodnym

Tarnowskie Góry, Strzybnica

Radni interpelują w sprawie starego cmentarza ewangelickiego

Zespole Szkół Chemiczno–Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach

Nowa inwestycja dla tarnogórskiego Chemika

Tarnowskie Góry informacje

Podsumowanie tygodnia 25.-31.10

Tarnowskie Góry - inwestycje

Ranking Liderzy Inwestycji. Na którym miejscu nasze misto?