Różowa Skrzyneczka w TCK. To element walki z ubóstwem menstruacyjnym

TCK dołącza do programu wspierającego kobiety. W Centrum Kultury dostępne są bezpłatne środki higieny.

Różowa Skrzyneczka. Co to takiego?

Każda Pani wie, jakie to niekomfortowe uczucie, gdy pojawia się miesiączka, a pod ręką nie ma potrzebnych środków higieny. Czasami jednak sprawa jest dużo poważniejsza. W XXI wieku wiele kobiet wciąż boryka się z problemem ubóstwa menstruacyjnego. Niektóre z nich stają przed dylematem: czy pozwolić sobie na podpaski, czy nabyć żywność? Z tematem tym wiąże się niestety także przemoc domowa, gdy mąż lub partner nie pozwala na zakup nawet najbardziej podstawowych produktów.

Miesiączka jest dla wielu osób kwestią wstydliwą, o której nie mówi się głośno. To dodatkowo utrudnia sytuację kobiet i dziewczyn potrzebujących wsparcia. Z myślą o nich powstała akcja Różowa Skrzyneczka. W szkołach, urzędach, bibliotekach czy nawet restauracjach pojawiają się małe szafeczki z tamponami i podpaskami. Każda Pani może skorzystać z nich za darmo.

- Jesteśmy oddolną inicjatywą walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym.
Zabiegamy o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej - opowiadają założyciele organizacji.

TG włącza się do akcji

Różowe Skrzyneczki powstają w całej Polsce. Jedna z nich pojawiła się także w naszym mieście. Można znaleźć ją w siedzibie Tarnogórskiego Centrum Kultury (ul. Sobieskiego 7).

- Jesteśmy nie tylko centrum kultury, ale również centrum życia społecznego. Dlatego postanowiliśmy dołączyć do akcji przełamującej tabu menstruacji - tłumaczą pracownicy TCK. - "Różową skrzyneczkę "zaopatrzoną w podpaski i tampony znajdziecie w jednej z naszych toalet. Potrzebujesz? Weź!

Osoby zainteresowane mogą wesprzeć inicjatywę finansowo lub poprzez podzielenie się środkami higieny. Dołączenie do akcji wstępnie zapowiedziała tarnogórska herbaciarnia Imbir i miód.

fot. TCK

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry. Konferencja "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka"

Konferencja "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka"

Tarnowskie Góry Walentynki 2022

Walentynki 2022 w Tarnowskich Górach. Gdzie się wybrać?

Tarnowskie Góry, Blue Monday 2022

Blue Monday? Nie w Tarnowskich Górach

Ambasador Japonii w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Ambasador Japonii w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry kolęda 2021/2022

Znamy już wytyczne kurii gliwickiej. Co z tegoroczną kolędą?

Tarnogórzanin twarzą Sii Cycling Team

Tarnogórzanin Kamil Hajda twarzą ogólnopolskiej kampanii

Gmina Zbrosławice, plac zabaw w Przezchlebiu

Bajkowy plac zabaw w gminie Zbrosławice