Są plany budowy chodnika między Świerklańcem i Orzechem. Radna wnioskuje do Zarządu Województwa Śląskiego

Radna Lucyna Ekkert złożyła wniosek w sprawie inwestycji, jaka mogłaby przyczynić się do większego bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Przy drodze wojewódzkiej nr 911 może powstać infrastruktura dla pieszych.

Świerklaniec dw 911 chodnik

Nowy chodnik w Orzechu?

W powiecie tarnogórskim może powstać inwestycja dotycząca gminy Świerklaniec. Lokalna społeczność boryka się z problemem braku chodnika przy ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 911 (ul. Bytomska i Radzionkowska). W związku z tym 27 czerwca radna Lucyna Ekkert złożyła wniosek do budżetu Województwa Śląskiego na rok 2024 o zabezpieczenie środków w kwocie 500 000 zł na sporządzenie dokumentacji technicznej zadania pod nazwą "Budowa chodnika wzdłuż zachodniej strony jezdni drogi wojewódzkiej nr 911, na odcinku Orzech-Świerklaniec, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Orzecha i Świerklańca". Dołączyła do tego także wniosek o wpisanie do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Śląskiego kwoty 2 500 000 zł na realizację tego przedsięwzięcia. W 2024 roku kwota 500 000 zł zostałaby przeznaczona na wydatki związane z dokumentacją techniczną, natomiast 2 000 000 zł zostałyby podzielone na dwa lata: 2025 i 2026. Jak stwierdza radna, z prośbą o interwencję w sprawie poprawy bezpieczeństwa zwrócił się do niej wicestarosta Powiatu Tarnogórskiego Sebastian Nowak.

W złożonym wniosku czytamy:

Przeprowadzone swego czasu badania natężenia ruchu w miejscowości Orzech dowiodły, że DW 911, czyli ulica Bytomska (dalej ul. Radzionkowska w Świerklańcu), to jedna z dróg o największym natężeniu ruchu samochodowego w regionie. Już kilkanaście lat temu przejeżdżało nią codziennie ok. 14 tysięcy samochodów. Wówczas oznaczało to, że droga wojewódzka nr 911 na tym odcinku była drugą najbardziej uczęszczaną drogą wojewódzką. Zestawienie wartości średniodobowego ruchu w 2020 roku na drogach wojewódzkich województwa śląskiego potwierdziło, że natężenie ruchu na DW 911 na przestrzeni lat nie zmniejszyło się.

Budowa brakującego chodnika jest konieczna dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Orzecha i Świerklańca. Osoby mieszkające w większej odległości od przejść dla pieszych, również tych na których zainstalowana została sygnalizacja świetlna, nie mają możliwości bezpiecznego dotarcia do miejsca przeznaczonego do przechodzenia przez jezdnię. Podkreślić należy, że z problemem poruszania się poboczem jezdni i przejścia przez tak ruchliwą ulicę musi uporać się codziennie kilkadziesiąt osób, w tym dzieci idące do i wracające ze szkoły.
Centrum Przesiadkowe w Świerklańcu

Może Cię zainteresować:

Tak wygląda nowe Centrum Przesiadkowe w Świerklańcu. Wyruszyły już z niego pierwsze autobusy

Autor: Urszula Gołkowska

18/04/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon