Samorządy zjednoczone wokół podpisywanej deklaracji. Czym jest Inicjatywa 605?

Dziś, 9 marca, przedstawiciele kilku śląskich miast zawarli porozumienie w kwestii nowej inwestycji. Jest ona związana z rozwojem komunikacji i turystyki rowerowej w regionie.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry dla tras rowerowych

Inicjatywa 605 w Tarnowskich Górach

Przedstawiciele naszego miasta i powiatu, a także Bytomia, Gliwic, Chorzowa, Lublińca, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic podpisali dziś wspólną deklarację. Ma ona połączyć wspominane miejscowości we współpracy na rzecz projektowania i budowy tras dla miłośników jednośladów.

– Każdy z naszych samorządów planuje, projektuje lub buduje własne trasy rowerowe, połączenia między nami powinny być projektowanie wspólnie, między innymi dlatego, aby się wzajemnie uzupełniały. Chcemy wspólnie koordynować prace i mam nadzieję, że w przeciągu kilkunastu lat osiągniemy efekt, z którego będziemy dumni – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

W praktyce oznacza to między innymi wspólne określenie kosztów projektowych i budowlanych, analizy i wskazanie możliwości pozyskania środków na realizację tras, a także promocję inwestycji na wszystkich etapach jej realizacji. Projekt będzie przeprowadzany zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Założeniach regionalnej polityki rowerowej Województwa Śląskiego wraz z koncepcją sieci Regionalnych Tras Rowerowych (w ujęciu korytarzowym)”.

Dzięki inwestycji wytyczone zostaną punkty styku i przebiegu tras rowerowych na niektórych odcinkach korytarzy nr 602, 603 i 605, czyli prowadzących z Gliwic do Katowic, z Gliwic do Tarnowskich Gór i z Bytomia do Lublińca.

- Nie raz udowodniliśmy już, że na poziomie samorządów gminnych i powiatowych jesteśmy w stanie efektywnie współpracować – dzisiejsza deklaracja jest tego dowodem – stwierdza burmistrz Czech.

Jak na nowy projekt zapatrują się przedstawiciele innych samorządów?

– My zainteresowani jesteśmy budową dróg rowerowych zarówno w wymiarze turystycznym, jak i komunikacyjnym. U siebie rudzianie mają gdzie jeździć, ale myślę, że z chęcią przyjechaliby rowerem na przykład do Tarnowskich Gór – komentuje Krzysztof Mejer, Zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej.
– W naszych okolicach mamy wiele kilometrów turystycznych tras rowerowych. Dzięki trasie biegnącej na południe połączymy się z aglomeracją i innymi trasami, a cykliści z południa nie będą do nas musieli jeździć pociągami czy samochodami, ale przyjadą na rowerach – przyznaje Anna Jonczyk-Drzymała, Zastępca Burmistrza Lublińca.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku porozumienie zawarły także gminy powiatu tarnogórskiego oraz przedstawiciele starostwa. W podpisanym wtedy Liście Intencyjnym zadeklarowano współpracę na rzecz opracowania koncepcji spójnej sieci tras rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Trasy rowerowe w powiecie tarnogórskim

Może Cię zainteresować:

Nowe trasy rowerowe w powiecie tarnogórskim. Co ustalili przedstawiciele samorządów?

Autor: Urszula Gołkowska

30/01/2022

Tarnowskie Góry dla tras rowerowych

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon