Sempołowska na wystawie. Muzeum w Tarnowskich Górach przybliża historię szkoły

Coś specjalnego dla absolwentów "Sempy" i nie tylko. Tarnogórskie muzeum zdecydowało się poświęcić nową ekspozycję jednej ze szkół. Uroczysty wernisaż już w październiku.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie gory wystawa sempolowska

"Sempa" wczoraj i dziś

Taki tytuł będzie nosić ekspozycja, jaką zobaczymy w Muzeum w Tarnowskich Górach. Ma ono już za sobą niejeden udany projekt skupiający się na przedstawieniu historii obiektów czy instytucji bliskich mieszkańcom. Wspomnieć można na przykład o wystawie poświęconej Zakładom Odzieżowym Tarmilo.

W przyszłym miesiącu otwarta zostanie kolejna ekspozycja. Będzie poświęcona miejscu, gdzie wielu tarnogórzan spędziło swoje młodzieńcze lata. Albo zdecydowanie więcej lat jako nauczyciele. Muzeum chce zwrócić uwagę gości na losy szkoły znanej dziś jako I LO im. Sempołowskiej.

- Jest następcą założonej w 1923 r. polskiej Wyższej Szkoły Żeńskiej im. Szymona Konarskiego, powstałej z przekształcenia istniejącej od 1860 r. niemieckiej średniej szkoły dla dziewcząt. W roku szkolnym 1925/1926 siedzibę placówki przeniesiono do budynku przy obecnej ul. Opolskiej 28, gdzie działa ona do dziś - wyjaśniają twórcy wystawy.

- Stuletnia historia i tradycje szkoły zostały przybliżone na ekspozycji głównie za sprawą zdjęć i pamiątek po nauczycielach i uczniach, archiwaliów, planów dokumentujących życie szkoły w różnych okresach oraz przybliżających sylwetki absolwentów "Sempy" i pozostających w ich pamięci pedagogów. Całość wzbogacają zachowane do dziś pomoce naukowe, dawniej wykorzystywane m.in. na lekcjach biologii, geografii, fizyki i historii - dodają.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 października. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00. Od 3 października można będzie odebrać bezpłatną wejściówkę. Wystawę zobaczymy do 28 stycznia 2024 roku.

Seniorzy tarnowskie gory muzeum

Może Cię zainteresować:

Weekend seniora z kulturą 2023. Gdzie można się wybrać w Tarnowskich Górach?

Autor: Urszula Gołkowska

28/09/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon