"Skwer Śląski" w Tarnowskich Górach budzi kontrowersje. Zdania mieszkańców są podzielone

W naszym mieście od niedawana oglądać można nową odsłonę placyku na skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Odrodzenia. Inwestycja była zapowiadana już wcześniej. Efekt finalny budzi jednak mieszane uczucia wśród tarnogórzan.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry skwer ul. Odrodzenia

Nowy projekt w centrum

Dwa miesiące temu Urząd Miasta poinformował o planach związanych z kolejną inwestycją w przestrzeni publicznej. Wizerunek miał zmienić mały skwer, jaki znajduje się u zbiegu ulic Strzeleckiej oraz Odrodzenia (niedaleko Tarnogórskiego Centrum Kultury). Co miało się zmienić?

Przedstawiciele miasta udostępnili wizualizacje projektu. Zieleń miała zostać uporządkowana, mówiono o brzozach, ozdobnych trawach i krzewach. Zapowiadano instalację elementów małej infrastruktury, między innymi ławek. Według planów na skwerze miał stanąć pomnik upamiętniający wydarzenia, jakie rozgrywały się na Górnym Śląsku w latach 1919-1922.

Opinie tarnogórzan - podzielone

Prace rozpoczęły się pod koniec maja. Efekty pierwszych działań spotkały się z mieszanymi odczuciami samych zainteresowanych. Choć sporo osób zareagowało pozytywnie na zmianę w przestrzeni publicznej, nie brakuje także głosów krytyki.

Przedtem to lepiej wyglądało.
Na razie ładnie to wygląda. Myślą, że następny Gwarek tu stanie.
Kolejny nijaki monument, tego nam było trzeba. Mniej drzew, więcej monumentów.
Forsowanie, krzywdzącej dla Ślązaków, polskiej narracji historycznej przy jednoczesnej deestetyzacji przestrzeni miejskiej.
Wyrąbali cały zielony skwerek. A wystarczyło ten kamol postawić na trawniku, który tam był.

Zakończenie prac zaplanowano do 17 czerwca. Za wykonanie projektu odpowiada spółka Agro-Mar MT z Mikołowa. Przedsiębiorstwo zaproponowało cenę brutto w wysokości 154 622,27 zł. Do udziału w postępowaniu zgłosiło się także sześć innych firm. Najniższa zaproponowana kwota wynosiła 141 450 zł, natomiast najdroższa - 187 575 zł.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon