Śląskie Smaki zagościły w Tarnowskich Górach. Na mieszkańców czekała prawdziwa uczta

W niedzielę, 2 czerwca, rynek zamienił się w wielką plenerową kuchnię. Można tam było spróbować przeróżnych kulinarnych specjałów. Doświadczeni i początkujący kucharze zmierzyli się natomiast podczas konkursu, gdzie miejsca na podium przypadły też tarnogórzanom.

Śląskie Smaki w Tarnowskich Górach

Czerwiec rozpoczął się od wielkiego biesiadowania. Osiemnasta edycja kuchennego festiwalu zawitała w tym roku do naszego miasta. 2 czerwca spotkali się miłośnicy dobrego jedzenia - zarówno twórcy, jaki degustatorzy. W wydarzeniu wziął także udział uznany kucharz Remigiusz Rączka. Mieszkańcy mogli spróbować rozmaitych specjałów z różnych miejsc. Ucztę umilały występy na scenie. Przed gośćmi pokazali się: RTG - Rockowe Tarnowskie Góry, Roszak Show, VIDEO. Na wielki finał zostawiono natomiast Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Artyści z Koszęcina zaprezentowali pokaz nawiązujący nie tylko do lokalnych tradycji.

Walka o Złoty Fartuch

Podczas festiwalu nie zabrakło oczywiście kuchennej rywalizacji. Swój udział zapowiedziało kilkanaście drużyn. Wśród zgłoszonych pojawili się przedstawiciele Srebrnego Miasta. W kategorii zawodowców wystartowała Restauracja Tesoro Pizza&Pasta. Zaprezentowała dania: czorno szpajza, kopalnioki, rabarbar, cukier fiołkowy, krem z oberiby, piana z mleka wiejskiego, rzeżucha, olej z czosnku niedźwiedziego oraz bułka pampuch, rolada śląska, piana z modrej, z piklami.

- To jest nasza autorska wariacja na temat typowo śląskich specjałów - zdradzili kucharze.

Młodzi mistrzowie sztuki także podjęli kuchenną rękawicę. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach wystawił dwa zespoły. Kinga Bartyzel przygotował propozycje: inkszo szpajza na kruchym kołoczu, zielono zupa i hazok filowany wieprzkiem. Natomiast Julia Mielcarska i Maja Jonecko przyrządziły: rabarbar z ogródka w kruchym towarzystwie, nasz kapuśniok i świonioka w kapeluszu na panczkraucie. W tego typu zmaganiach nie mogło zabraknąć Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jego przedstawiciele przygotowali: kopę tarnogórską, zieloną zupę z młodego groszku i królika w śmietanie z młodymi warzywami i kolorowymi kluseczkami.

- Królik jest taki typowy dla Śląska, nasza kopa jest z kolei bardzo tarnogórska nie tylko z nazwy: ma kształt naszej hałdy i barwy tarnogórskie - wyjaśniają członkowie UTW.

Naszym miejscowym zawodnikom udało się stawać na podium. Na szczęście dopuścili do niego również gości. Wyniki prezentują się następująco:

Profesjonaliści

1. Restauracja Tesoro Pizza&Pasta, Tarnowskie Góry
2. Restauracja Cysterska, Rudy Raciborskie
3. Restauracja Dwór Bismarcka, Mysłowice

Uczniowie

1. Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach: Kacper Lech, Igor Kravchenko
2. Ślonsko kuchara: Kinga Bartyzel, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach
3. Szwarne dziołchy: Julia Mielcarska, Maja Jonecko, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach

Amatorzy

1. Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
2. KGW Karolinki, Kamienica Polska
3. KGW Być Kobietą, Jastrząb

Włoska piekarnia L’amore Bakery w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach otwiera się włoska piekarnia. Co zjemy w L’amore Bakery? [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

21/05/2024

Piekna z rept konkurs mlodzi kucharze 5

Może Cię zainteresować:

Piękna z Rept ma niejeden smak. Młodzi kucharze zaprezentowali wyjątkowe dania. Kto wygrał konkurs?

Autor: Redakcja TG

23/04/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon