Stowarzyszenie Gliwicka 66 z grantem na nowe wydarzenia w Tarnowskich Górach

Członkowie grupy działającej w naszym mieście na rzecz ochrony pamięci o tarnogórskich Żydach otrzymali dofinansowanie na nowe zadanie. W ramach projektu planują kulturalne eventy.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie Góry cmentarz żydowski

Nowe plany Gliwickiej 66

Stowarzyszenie Gliwicka 66 jest organizacją pozarządową, która została powołana do opieki nad żydowskim cmentarzem w Tarnowskich Górach. W przyszłości członkowie chcą doprowadzić do remontu domu pogrzebowego i umieścić w nim centrum informacyjno- edukacyjne. Grupa tworzy różne akcje mające na celu przybliżenie tarnogórzanom historii mieszkającej kiedyś w tym mieście mniejszości. Na terenie starego domu przedpogrzebowego organizowane są koncerty, powstają filmy dotyczące żydowskiego dziedzictwa czy przeprowadzane jest zwiedzanie z oprowadzaniem po terenie cmentarza przy ul. Gliwickiej 66.

Niedawno stowarzyszenie pochwaliło się otrzymanym grantem. Dotacja została przyznana przez Forum for Dialogue. Dzięki niej tarnogórzanie zrealizują projekt "Sąsiadom". W jego ramach ma powstać trwałe upamiętnienie tarnogórskich Żydów i Żydówek - Ofiar Zagłady. Członkowie stowarzyszenia zapowiadają także kulturalne wydarzenia towarzyszące.

- Chcemy, żeby upamiętnienie stało się okazją do zebrania ostatnich "okruchów pamięci" o tarnogórzanach i tarnogórzankach zamordowanych w Holokauście. Jeśli w Waszych rodzinach zachowały się jakieś związane z nimi historie, jeśli znacie kogoś, kto mógłby się nimi z nami podzielić - odezwijcie się do nas koniecznie! - zachęcają członkowie Gliwickiej 66.
Kultura w Taharze 2022

Może Cię zainteresować:

Nastrojowe wieczory na Gliwickiej. Za nami tegoroczny festiwal "Kultura w Taharze"

Autor: Urszula Gołkowska

02/09/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon