Świerklaniec z rekordową dotacją unijną. Na co gmina chce przeznaczyć te pieniądze?

Dobre wiadomości dla mieszkańców. W gminie Świerklaniec powstanie ciąg dalszy sieci kanalizacyjnej. Samorząd zawalczył o prawie 77 milionów złotych. Co dokładnie powstanie za te środki?

UG Świerklaniec
Swierklaniec kanalizacja

Kolejne prace kanalizacyjne w Świerklańcu

Samorząd pochwalił się planami dotyczącymi nowej inwestycji. Dzięki przyznanej dotacji ruszy projekt "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Świerklaniec". Na ten cel gmina pozyskała niemal 77 milionów złotych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Dodatkowe pieniądze pochodzą także z Rządowego Programu Polski Ład. Stanowią one część wkładu własnego. Łączny koszt inwestycji to 93 miliony złotych.

- Te pieniądze to możliwość kontynuacji wielkich inwestycji infrastrukturalnych w naszej gminie. Tak pokazujemy, że potrafimy skutecznie sięgać po zewnętrzne środki, z powodzeniem je wykorzystać, poprawiając przy tym komfort życia mieszkańców i dbając o środowisko naturalne. To jest dowodem na to, że systematyczne, zaplanowane i konsekwentne działania oraz kontynuacja - przynoszą w samorządzie pozytywne efekty – stwierdza wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Dzięki realizacji projektu powstaną kolejne kilometry sieci kanalizacyjnej. Najwięcej infrastruktury pojawi się w Nowym Chechle. Wzbogacą się o nią posesje przy ulicach: Powstańców, Leśna, Skowronków, Szpaków, Jaśminowa, Grzybowa, Astrów, Brata Alberta i Lasowicka. Do tego plany zakładają wybudowanie 3,5 km sieci wodociągowej. Zmiany czekają także oczyszczalnię ścieków. Obiekt przy ulicy Wiosennej w Świerklańcu zostanie powiększony.

- Aby system był w pełni sprawny, muszą zwiększyć się możliwości przerobowe oczyszczalni. W ramach zadania powstanie także inteligentny system w zakresie zarządzania siecią wodociągową oraz kanalizacyjną. Wdrożone rozwiązania będą wykraczały poza standardowy pomiar i monitoring sieci. W ramach systemu przewiduje się m.in. rozwiązania zwiększające oszczędność wody, monitorowanie przecieków i strat wody z sieci wodociągowych, zapobieganie infiltracji wód gruntowych oraz monitorowanie ewentualnych wycieków do środowiska - tłumaczą urzędnicy gminni.

W ramach projektu samorząd zapowiada także działania edukacyjne związane z kwestiami ekologicznymi. Odbiorcami akcji mają być przede wszystkim młodzi mieszkańcy. Jednym z efektów prac stanie się ścieżka edukacyjna na terenie oczyszczalni.

Nowy wiadukt w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Tak będzie wyglądał nowy wiadukt w Radzionkowie. Powstanie nad ul. św. Wojciecha

Autor: Urszula Gołkowska

15/02/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon