Tak się chodzi na święconkę w Radzionkowie: w tradycyjnych, kolorowych strojach śląskich! [GALERIA]

Od wielu lat mieszkańcy tej miejscowości celebrują zwyczaj związany z Wielką Sobotą w wyjątkowy sposób. W ten szczególny dzień wyciągają z szaf śląskie stroje. Co roku spotykają się, by praktykować tę tradycję, a chętnych nie brakuje.

Śląska święconka w Radzionkowie

Kwieciste zopaski, kolorowe galandy, kabotki, brucleki i żółte jelenioki. Tak prezentowali się uczestnicy tradycyjnego wydarzenia, jakie co roku odbywa się w parafii św. Wojciecha. W Wielką Sobotę wierni spotykają się na błogosławieniu pokarmów. Kontynuując starą tradycję dbają także o odpowiedni ubiór. Na ten czas wybierają śląskie stroje w lokalnych odmianach. Zaprezentowali je 30 marca o godzinie 12:00 w radzionkowskim kościele.

- Wśród uczestników uroczystości można było dostrzec całe rodziny, od dziadków po wnuki. W oczy rzucała się również różnorodność i wielobarwność strojów (zauważyć można było m.in. stroje charakterystyczne dla Rozbarku, Mysłowic, oraz oczywiście Radzionkowa). Sporą grupę stanowili również przedstawiciele braci górniczej, którzy tradycyjnie przywdziewają swoje mundury również na tę okazję - wspominają przedstawiciele Centrum Kultury "Karolinka".

Wydarzenie w takiej formie jest organizowane od 2015 roku. Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią powróciło znów. Chętni do jego kontynuacji pokazują, że pamięć i świadomość tradycji śląskiego stroju ma się dobrze. Akcję wspomagają przedstawiciele górników oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk".

Co do koszyczka na święconkę?

Zwyczaj błogosławienia pokarmów ma już za sobą wieki tradycji. Jest on wyrazem nadchodzącej radości Wielkanocy. W Wielką Sobotę wierni spotykają się przed lub w kościele, przynosząc z sobą koszyki z jedzeniem, stające się także znakiem ich codzienności. Święcone produkty mają symboliczne znaczenie. Kawałek chleba i ciasta to nawiązanie do cudu rozmnożenia chleba oraz spotkania zmartwychwstałego Jezusa z uczniami nad Jeziorem Galilejskim. Wędliny oznaczają Baranka paschalnego oraz Ostatnią Wieczerzę. Sól ma przypominać o konieczności chronienia się przed zepsuciem. Natomiast pisanki to znak nowego, rodzącego się życia. Do koszyczka wkłada się także chrzan, baranka z cukru lub masła, a całość dekoruje mirtowymi gałązkami.

Wielkanoc Śląsk zwyczaje

Może Cię zainteresować:

Święta wielkanocne na dawnym Śląsku. Poznaj stare tradycje, zwyczaje i potrawy

Autor: Urszula Gołkowska

18/04/2022

Ukraińska Wielkanoc

Może Cię zainteresować:

Wielkanoc po ukraińsku. Poznajcie świąteczne tradycje naszych wschodnich sąsiadów

Autor: Urszula Gołkowska

16/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon